Nezaradené

10 tipov, ako odhaliť klamára

Máte pocit, že vám niekto klame?

Zistiť to môžete aj vďaka nasledujúcim znakom. Pokiaľ sa neprezradia sami, toto by vám mohlo pomôcť:

1. Reč tela

Ak máte podozrenie, že vám niekto klame, zamerajte viac pozornosti z jeho slov na jeho telo. Klaďte väčšiu pozornosť na gestá. Klamári majú tendenciu držať svoje ruky skryté (zopnúť ruky dohromady, držať ich vo vreckách, sedieť na nich alebo ich držať za chrbtom). Klamstvo sa dá tiež odhaliť nervóznym mikaním nohy a častým oblizovaním pier.

2. Dýchanie

Keď ľudia klamú, majú tendenciu ťažko dýchať, zrýchli sa im totiž srdcová frekvencia.

3. Stuhnutosť

Klamári sú často veľmi napätí, takže u nich môžete spozorovať neprirodzenú „tuhosť“ tela.

4. Nadmerné potenie

Klamstvo privádza mnoho ľudí do stresu. Pri klamaní sa teda ľudia väčšinou potia oveľa viac, pretože potenie je prirodzené pri stresovej reakcii.

5. Pohľad do očí

Klamár nerád nadväzuje očný kontakt alebo na vás práve naopak bude pozerať veľmi dlho, pričom si myslí, že vás presvedčí o jeho pravde. V tomto prípade je častý pohľad bez dlhého žmurknutia.

6. Zmena témy

Klamár sa bude určite snažiť rýchlo zmeniť tému a začať hovoriť o niečom inom.

7. Viac dotykov

Klamári majú tendenciu hrať sa s svojimi vlasmi, dotýkať sa ich tváre a krku, škriabať si nos alebo si zakrývať ústa.

8. Príliš defenzívny

Keď konfrontujete klamára s faktami, zvyčajne sa stávajú veľmi defenzívni, odmietajú odpovedať na akékoľvek otázky a dokonca obviňujú iných z klamstva. Odpovede na vaše otázky s frázami ako „Prečo to chceš vedieť?“ alebo „To teraz nie je dôležité“ sú takmer jasné odpovede klamára.

9. Tón a rýchlosť

Keď človek klame, jeho hlasivky sa zvyknú stiahnuť. Klamár môže začať hovoriť rýchlejšie ako zvyčajne alebo sa začne koktať a robí chyby.

10. Odpoveď cez technológie

Je oveľa jednoduchšie zaklamať prostredníctvom textovej správy alebo telefonátu, kde nie je potrebný žiadny očný kontakt a reč tela. Navyše, písanie dáva klamárovi viac času plánovať odpovede a posilniť „alibi“. Preto si položte otázku, či aj bežne odpovedá tak dlho, ak nie, spýtajte sa toho druhého na telefóne, čo robil, keď tak dlho neodpísal?! Je odpoveď podozrivá?

.src

img: linkedin.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť