ustrice
Zdroj: unsplash.com (Laura Peruchi)
Jednohubky, Zaujímavosti

6 jedál, ktoré by ste nemali jesť, inak vám hrozí otrava jedlom

Po tom, čo 20 rokov strávil prácou na súdnych sporoch, spojenými s otravou jedlom, Bill Marler už jednoducho odmieta jesť niektoré potraviny.

Advokát, ktorý sa súdil s Chipotle (Reťazec rýchleho občerstvenia s mexickým jedlom v USA) po prepuknutí E.coli, bol citovaný v Health Insider. Bill vtedy načrtol aké jedlo sa rozhodol vyradiť zo svojho jedálnička.

Počas svojej kariéry pre svojich klientov vyhral viac ako 600 miliónov amerických dolárov. Jeho klienti boli často obeťou otravy jedlom alebo iných chorôb spôsobených konzumáciou potravín. Marler tak vytvoril zoznam jedál, ktoré nestoja za ten risk, aby ste ich jedli.

1

Surové ustrice

Marler hovorí, že videl viac alimentárnych ochorení spojených s kôrovcami v posledných 5 rokov než v predchádzajúcich dvoch desaťročiach dohromady. Vinník: otepľovanie vody. Ako sa vody svetových oceánov ohrievajú, podporujú rast mikrobiálnych organizmov. Tie nakoniec skončia v ústach zákazníkov, ktorí si užívajú srkanie surových ustríc priamo z ulity.

2

Predkrájané alebo predumyté ovocie alebo zelenina

Marler radí, aby ste sa vyhli tomuto „moru“. Pohodlie môže byť fajn, ale čím viac ľudí pracuje s jedlom, tým väčšia pravdepodobnosť jeho kontaminácie. A to nestojí za to riziko.

3

Surové klíčky

Epidémie spôsobené klíčkami sú prekvapivo bežné. Vďaka nim vypuklo viac než 30 bakteriálnych epidémií, ako salmonela alebo E.coli. Všetko iba v posledných dvoch desaťročiach.

4

Krvavé mäso

Bill si v reštaurácii asi nikdy neobjedná steak menej prepečený než medium-well. Podľa odborníkov, mäso musíte tepelne upraviť pri 160 °C aby ste zabili všetky baktérie, ktoré môžu spôsobiť E.coli alebo salmonelu.

5

Surové vajcia

V 80. a skorších 90. rokoch minulého storočia vypuklo niekoľko epidémií salmonely aj kvôli tejto potravine. Podľa Marlera, šanca, že dostanete otravu jedlom zo surových vajíčok je dnes oveľa nižšia než pred 20 rokmi, ale aj tak to netreba riskovať.

6

Nepasterizované mlieko alebo šťavy

Už od mala povzbudzujeme deti aby na zdravý rast pili radšej čerstvé mlieko a šťavy než tie pasterizované z obchodov. Argumentujeme tým, že pasterizácia znižuje nutričné hodnoty. Marler ale hovorí, že pasterizácia nie je nebezpečná, ale surové nápoje byť môžu. Tým, že preskakujete jeden z bezpečnostných krokov, zvyšujete riziko kontaminácie baktériami, vírusmi a parazitmi.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť