Nezaradené

Materské mlieko bojuje proti baktériám odolným voči antibiotikám

Už niekoľkokrát sa objavili varovania týkajúce sa nadmerného užívania antibiotík a vývoja baktérií, ktoré sú odolné voči všetkým známym antimikrobiálnym liečivám. Problém je tak veľký, že niektorí naznačujú, že sme blízko započatia „po-antibiotickej“ éry, v ktorej sa dokonca aj infekcie, ktoré sú v súčasnej dobe bežné a ľahko liečiteľné, stanú neliečiteľnými a smrteľnými. Novo vyvinuté antibiotiká získané z materského mlieka by mohli byť odpoveďou na boj proti rezistentným bakteriálnym kmeňom.

Nový výskum nadväzuje na predchádzajúce štúdie zamerané na to, ako materské mlieko pomáha novorodeným deťom bojovať proti infekciám. Kľúčom je konkrétna bielkovina nazvaná laktoferín, ktorá môže účinne ničiť baktérie, huby a dokonca aj vírusy. Hoci táto skutočnosť bola známa už nejaký čas, skupina výskumníkov z National Physical Laboratory a z University College London to znovu preskúmala, aby postup zefektívnili.

Ukázalo sa, že laktoferín je schopný zabiť mikroorganizmy vytváraním dier v ich ochrannej bunkovej membráne. To mohli vedci pri výskume využiť. Aby k tomu došlo, spracovali bielkovinu do kapsuly podobnej vírusu, schopnej rozoznať a zamerať sa na špecifickú baktériu, a zároveň neútočiť na okolité ľudské bunky. Nová technika by mohla poskytnúť pokrok aj pre ostatné lieky zamerané na patogény.

fridge-breast-milk

„Na monitorovanie aktivity kapsúl v reálnom čase sme vyvinuli vysokorýchlostný stupeň merania použitím mikroskopie atomárnych síl,“ povedal Hasan Alkassen, jeden z vedúcich štúdie. „Výzvou nebolo len vidieť kapsuly, ale sledovať ich útok na membrány baktérií. Výsledok bol ohromujúci. Kapsuly sa správali ako projektily ničiace membrány rýchlosťou a účinnosťou strely.

Výskumníci tvrdia, že rýchlosť, pri ktorej je proteín schopný identifikovať, zaútočiť a zničiť patogény znamená, že je pre ne veľmi ťažké vytvoriť si odolnosť. Možno ešte chvíľu potrvá, kým navrhnutá bielkovina bude predpisovaná doktormi. Je to kvôli tomu, že je potrebné vykonať viac testov a skúmania, aby sa poriadne zdokumentovala jeho efektivita a bezpečnosť použitia.

Mnoho zdravotníkov súhlasí, že nemocnice, lekári a vedci musia spolupracovať na medzinárodnej úrovni, aby sa uistili, že antimikrobiálne lieky sú stále efektívne. Niektorí tvrdia, že každú dekádu potrebujeme vyvinúť aspoň 10 nových antibiotík, aby sme boli krok pred rýchlo sa vyvíjajúcimi mikroorganizmami.

.src

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť