Nezaradené

Ľudia mali v minulosti fóbiu z pochovania zaživa, riešením mala byť táto bezpečnostná truhla

Bezpečnostná truhla? V 19. storočí bola reálna a mnohí si ju dokonca objednávali. Mala riešiť strach z pochovania zaživa.

Množstvo ľudí v tomto období trpelo tafefóbiou alebo inak strachom z pochovania zaživa. Rozšírili to aj noviny, v ktorých bolo uverejnených viacero nešťastných prípadov. Ľudia sa jednoducho báli, že doktori nerozoznajú či je človek mŕvy, v kóme alebo v tranze. Práve pre tieto účely navrhli takzvanú bezpečnostú truhlu. Jej autorom bol gróf Michel de Karnice-Karnicki, komorník ruského cára Mikuláša II.

primary_272-1img: mentalfloss.com

Le Karnice mala zachraňovať ľudí

Bola známa pod menom Le Karnice a s celým svojím aparátom mala človeku pod zemou umožniť vyslať signál s volaním o pomoc. Na povrchu sa nachádzala odpružená skrinka, ktorá bola s truhlou prepojená železnou trubicou. Zo železnej trubice visela malá sklená guľa nad hruďou a pri akomkoľvek pohybe tela spôsobila otvorenie skrinky. Tá vpustila vzduch, svetlo, rozozvučala zvonček a vztýčila vlajku.

us572119-0-patent-image-2img: mentalfloss.com

Gróf bol tak posadnutý vymýšľaním zariadenia, že mu cár umožnil na istý čas odložiť svoje povinnosti v úlohe komorníka a plne sa venovať riešeniu problému. Karnice-Karnicki vraj na vlastné oči videl mladé belgické dievča takmer pochované zaživa, ktoré sa zobudilo len tesne pred tým, ako ju zasypali hlinou. Na štyri roky sa uzavrel v zámku, aby mohol ďalej premýšľať.

Truhla Le Karnice sa náhle stala hitom

Najmä vo Francúzsku boli mnohí zrazu zo svojich fóbií zázračne vyliečení a do svojich závetí pridávali, aby ich pochovali práve do Le Karnice. Bezpečnosť povýšili až na takú úroveň, že dokonca vznikla Londýnska asociácia na prevenciu predčasného pochovania.

Truhla bola svojím spôsobom atraktívna. Ľahko sa prenášala a mohli si ju dovoliť ľudia v rôznych finančných situáciach. Keďže jej konštrukcia bola celkom jednoduchá, dokázal ju zostrojiť aj hrobár.

wiertz_burialimg: wikipedia.org

Gróf so svojím vynálezom cestoval po celej Európe a predstavoval ho masám. Jedno z jeho predstavení sa však nevydarilo podľa predstáv. Asistent sa z truhly nedokázal dostať tak jednoducho, ako sa predpokladalo. Napokon ho Karnice-Karnicki musel vyslobodiť sám. Tlač mu túto chybu neodpustila a povesť slávnej Le Karnice bola poškvrnená.

Jedného zo svojich predajcov vyslal ešte do New Yorku a zdalo sa, že svitá na lepšie časy. Neskôr však záujem o bezpečnostnú rakvu upadal, najmä kvôli jej vysokej citlivosti. Vydutie brucha počas rozkladu tela mohlo totiž spôsobiť falošné poplachy, aj keď bol človek v skutočnosti mŕtvy. Aj napriek všetkej snahe obchodníkov vynález nakoniec neprerazil ani v Európe, ani v Amerike a časom upadol do zabudnutia.

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť