Nezaradené

Najdrahší materiál na svete s váhou 1/3 ľudského vlasu sa predal za 32 000 USD!

Ak je vašou životnou ambíciou stať sa veľmi bohatými, zvážte podnikanie v oblasti výroby endohedrálnych fullerénov – najdrahšieho materiálu na svete.

Vedci na Oxford University vo Veľkej Británii oznámili, že v laboratóriu Designer Carbon Materials sa produkujú endohedrálne fullerény a že nedávno predali prvú vzorku materiálu vo výške 32 000 USD za 200 mikrogramu (1.10-6 gramu), čo je asi jedna pätnástina váhy snehovej vločky alebo jedna tretina váhy ľudského vlasu.

Prvý fullerén bol objavený v roku 1985. Fullerény sú sférické molekuly vytvorené z uhlíkových atómov s vysokou symetriou. Obsahujú silnú fullerénovú klietku vytvorenú zo 60 atómov uhlíka, vo vnútri ktorých sú uväznené atómy nekovov alebo jednoduchých molekúl ako je dusík, fosfor a hélium.

Tento materiál nepatrí len medzi nehorázne drahé kuriozity. V prípade, že obsahuje atómy dusíka, má vďaka extra dlhej životnosti elektrónového spinu potenciál zmeniť spôsob ako udržiavať presný čas.

Vedci momentálne skúmajú možnosti použitia fullerénov v atómových hodinách –najpresnejšom systéme udržiavajúcom čas. Tím na Oxforde očakáva, že v budúcnosti by mohli byť použité na výrobu všetkých druhov zariadení, ktoré by tak boli presnejšie ako kedykoľvek predtým.

Endohedrálne fullerény majú potenciál zmenšiť atómové hodiny z veľkosti izby na veľkosť mikročipu, takže by sme si ich mohli nainštalovať do telefónov alebo prepojiť s našim GPS.

„Ak sa nám podarí zistiť ako to urobiť,“ hovorí Doug Bolton, „mohli by sme mať GPS zariadenia s presnosťou na milimeter. To je celkom ohromujúce, keďže súčasné GPS sú presné na 1 až 5 metrov.“

„V tejto chvíli sú atómové hodiny veľké ako izba. Endohedrálny fullerén by mohol pracovať ako čip, ktorý by sa zmestil do vášho mobilného telefónu,“ povedal pre The Telegraph Lucius Cary, riaditeľ fondu Oxford Technology SEIS, ktorý drží menší podiel v Designer Carbon Materials.

V tejto technológii sa skrýva veľa možností využitia. Najzrejmejšie je kontrolovanie samoriadiacich vozidiel. Keď idú oproti sebe na poľnej ceste dve autá s tým, že vieme kde sú na presnosť dvoch metrov, zrážke sa pravdepodobne nevyhneme, no s presnosťou na 1 milimeter jej zabránime.

Jediný materiál na Zemi, ktorý by svojou astronomickou cenou mohol konkurovať endohedrálnemu fullerénu je antihmota. NASA odhaduje jej cenu na 61 biliónov USD za gram. Zatiaľ ju však nikto z oblasti podnikania výroby antihmoty komerčne neodpredal.

Stále sme niekoľko rokov vzdialený od toho, aby sa mini atómové hodiny dostali do našich prenosných zariadení, ale Kyriakos Porfyrakis, zakladateľ Designer Carbon Materials, povedal Andrii Degeler pre Ars Technica, že združenie vedcov z Veľkej Británie a USA, ktoré kúpilo ich prvú vzorku endohedrálneho fullerénu, na tom pracuje.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť