Nezaradené

Palmový olej= najhorší environmentálny zločin 21. storočia.

Produkcia palmového oleja je kvôli jej hrôzostrašným následkom nazvaná najhorším environmentálnym zločinom 21. storočia.

Situácia sa zhoršila. Väčšina Sumatry je v súčasnosti zahalená jedovatým dymom, ktorý sa objavil v dôsledku lesných požiarov v jej južnej časti a vo stredovýchodných a východných provinciách Riau a Jambi. Dym ohrozuje aj životy vzácnych živočíchov žijúcich v Borneu. Na odlesnených pozemkoch sú zakladané plantáže, tie sú odvodnené kanálmi budovanými v rašeliniskách. Odlesňovanie sa celkom vykonáva jednoducho- zapálením nežiaduceho porastu. V súčasnosti to však v dôsledku veľkého sucha vedie k veľkej ekologickej katastrofe.

Nedávno sa preto environmentálne mimovládne organizácie stretli s indonézskym prezidentom Jokom Widodom, aby spoločne prerokovali riešenie tejto krízy. Podarilo sa dosiahnuť aspoň to, že vláda už nebude udeľovať nové povolenia na priemyselné využívanie rašelinísk.

5

Požiare sú však skutočne rozsiahle. ,,Indonézia je kvôli požiarom vyskytujúcim sa od Papuy po Sumatru v stave pohotovosti. Prezidentovo rozhodnutie bojovať s požiarmi pomocou ochrany lesov a rašelinísk a posilnením zákonov je prvý dobrý krok,“ povedal jeden z predstaviteľov Greenpeace. Momentálne však musia zareagovať aj spoločnosti produkujúce palmový olej a celulózu, ktoré desiatky rokov trvajúce ničenia pralesov a rašelinísk zavinili. ,,Musia hasiť požiare a budovať bariéry proti ohňu. Všetko ostatné musí ísť bokom až do tej doby, než sa podarí dostať súčasnú krízu pod kontrolu,“ doplnil.

A group of children playing outdoors without wearing any protection while the air is engulfed with thick haze from the forest fires at Sei Ahass village, Kapuas district in Central Kalimantan province on Borneo island, Indonesia. These fires are a threat to the health of millions. Smoke from landscape fires kills an estimated 110,000 people every year across Southeast Asia, mostly as a result of heart and lung problems, and weakening newborn babies.

Palmový olej už napáchal veľa škôd

Okrem toho, že je nezdravý, ničí životné prostredie vo všetkých smeroch. Jana Klápová sa v Indonézii venovala dopadom výroby palmového oleja, povedala: ,,Už len to, že sa palma olejná pestuje na tak ohromných plochách, znamená, že nahrádza tropické pralesy. Je to obria záťaž pre vodné zdroje, pretože táto rastlina potrebuje pre svoj rast veľké množstvo pesticídov a ďalších chemických hnojív. Vodné zdroje sa preto veľmi znečisťujú. Pokiaľ je blízkosti rieka, už v nej nie je možné rybárčiť.“

.src

.src

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť