Nezaradené

Počas spánku môžeme nielen rozprávať, ale sa aj vzrušiť. Čo ešte zažívame v noci?

Keď spíme, naše telo sa správa inak. Kým my snívame, prechádza mnohými procesmi, ktoré si vôbec neuvedomujeme.

Jedným z nich je napríklad pokles telesnej teploty. Najnižšia je vraj okolo pol tretej v noci a je to práve z toho dôvodu, že nevykonávame žiadnu aktívnu činnosť, čiže nespálime toľko kalórií ako počas dňa. S tým súvisí aj okamžité paralyzovanie svalov, ktoré takisto nepoužívame. Výnimkou sú jedine tie krčné, využívané na dýchanie, no aj tie sú zrelaxované viac ako počas dňa. Navyše, okrem teploty nám klesá aj tlak.

25-5-610x407img: publicdomainpictures.com

Nepamätáme si, ako sa nám hýbu oči. Mysleli ste si, že sú nehybné? Ste na omyle. Počas celej noci sa hýbu do rôznych smerov a dokonca to súvisí so štádiami spánku.

Ďalším z prejavov spánku je obnova kože. Nie nadarmo sa hovorí, že sa vyspíte do krásy. Ono to tak naozaj je. Skutočne dobrý a hlboký spánok zrýchľuje metabolizmus kože.

Náš mozog vyhadzuje zbytočné informácie. Christopher Colwell z lekárskej fakulty univerzity v Kalifornii vraví, že počas dňa naberáme množstvo informácií, ktoré neskôr ako keby miznú. „Ak by sme si mali pamätať úplne všetko zaplnilo by nám to mozog, tento proces triedenia sa vykonáva počas spánku.“

20-5-610x428img: youtube.com

Telo vylučuje hormóny potrebné pre rast, reprodukciu buniek či reguláciu nášho imunitného systému. Spánok je pre imunitu dôležitý a dokázala to aj štúdia, ktorá hovorí o tom, že nedostatok spánku podporuje zárodky choroby a telo sa nedokáže dostatočne brániť. Počas spánku sa zbavuje aj toxínov.

Zredukovaná je aj produkcia slín, keďže ich v noci nepotrebujeme. Práve preto sa možno budíte so suchými ústami či s pocitom smädu.

15-610x397img: pexels.com

Niektorí dokonca škrípu zubami. Vedci doteraz nevedia prečo sa to deje a len sa domnievajú, že ide pravdepodobne o uvoľňovanie stresu. Mnohí si však týmto spôsobom kazia zuby bez vlastného vedomia.

Môžete sa aj sexuálne vzrušiť a ani o tom hádam nebudete vedieť. Keďže počas spánku je mozog viac aktívny, vyžaduje si aj viac kyslíka. Krv tak pulzuje celým telom, čo má vplyv aj na naše pohlavné orgány.

Samozrejme, snívate. Celkom jasné, no je dokázané, že každý človek má v priemere 3 až 5 snov za jednu noc. Mozog taktiež spracuváva rôzne informácie a vytvára mnohé dôležité prepojenia.

Caucasian woman sleeping in bed

Caucasian woman sleeping in bed

img: pixabay.com

Počas noci sa môžeme aj niekoľkokrát zobudiť, avšak vôbec si to nepamätáme. Tieto prebudenia sú väčšinou medzi rôznymi štádiami spánku a sú také krátke, že na ne okamžite zabudneme.

So spánkom sa u mnohých spájajú aj problémy. Jedným z nich je pravidelné začutie explózie či výstrelu, často pri zaspávaní alebo prebúdzaní sa. Je to síce bezbolestné, ale napriek tomu desivé. Celkovo je okrem niekoľkých výnimiek či raritných prípadov spánok prospešný pre naše telo aj psychiku. Preto si ho doprajte dostatok.

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť