Nezaradené

Podľa nových experimentov sa náš mozog dokáže učiť aj počas spánku

Koľkí z vás si už priali, aby vám nové informácie naskákali do hlavy cez noc? Tento zázrak ešte nikto neobjavil, no aj počas spánku sa predsa len dá niečo naučiť.

Počas spánku či hlasného chrápania sa dokážeme v určitých veciach zlepšiť. Mnohé pritom záleží len od zvuku.

Cudzie slová

V nedávnom experimente sa Nemci učili niekoľko slov po holandsky, pričom začínali so základnou slovnou zásobou. Následne išli spať. Bez ich vedomia vedci počas spánku púšťali jednej skupine zvuk niekoľkých základných slov. Tá druhá spala v úplnom tichu. Neskôr pri testovaní znalosti a prekladu slov dosahovala lepšie výsledky prvá skupina. Nahrávky púšťali aj ďalšej skupine, kým bola pri vedomí a napríklad sa prechádzala. Tu však rovnako dobré výsledky, ako tí spiaci, nedosiahli.

content-1480349757-2-musical-skillsimg: flickr.com / Zlatko Vickovic

Hudobné zručnosti

V ďalšej štúdii výskumníci učili niekoľko ľudí hrať na gitare využitím techniky z hry Guitar Hero. Dobrovoľníci šli následne na to znova spať. Jednej skupine opäť hrali melódiu. Druhá spala nerušene. Tí, ktorí počúvali melódiu počas spánku ju vedeli zahrať lepšie ako tí druhí, aj keď o tom, že im bola púšťaná vôbec nevedeli.

Rozmiestnenie objektov

V štúdii z roku 2013 je uvádzaný experiment, v ktorom 60 ľudí prostredníctvom počítača umiestňovalo objekty na konkrétne miesto na obrazovke. Po umiestnení každého virtuálneho objektu sa spustil určitý tón. Zúčastnení si neskôr na nejaký čas zdriemli a boli testovaní znova. Počas spánku im vedci púšťali konkrétne tóny z umiestňovania objektov. Ich spomienky na pozície objektov sa počas spánku vytratili, veľmi rýchlo sa však prinavrátili s pripomenutím tónu, ktorý každému objektu prislúchal.

content-1480349777-3-where-you-put-somethingimg: flickr.com / Holly Lay

Ako uchrániť výnimočné spomienky

Podľa vedcov náš mozog na separovanie dôležitých a menej dôležitých myšlienok využíva určitý označovací systém a vraj sa dá ovplyvniť. Predchádzajúca štúdia totiž dokázala, že ľudia si určité spomienky vedia lepšie uchovať v pamäti v spojení s hudbou.

content-1480349802-4-how-to-protect-special-memoriesimg: flickr.com / Craig Cochrane

Počas noci sa aktivita nášho mozgu zníži a niektorí strávia viac času vo fáze NREM. Táto fáza je charakteristická tým, že ide o pokojný hlboký spánok bez snov. Vedci tvrdia, že práve v tejto fáze sa spomienky z krátkodobej pamäte ukladajú do dlhodobej. Pri predošlých výskumoch sledovali aktivitu mozgu a zistili, že skupiny, ktoré boli vystavené počas spánku zvukom, strávili viac času práve v NREM fáze.

Pravdepodobným záverom teda je, že viac bezsnovej NREM fázy dokáže vylepšiť určité nadobudnuté zručnosti či vedomosti a dokonca uchovať viaceré spomienky.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť