Nezaradené

Tento zápas v hmle nevidel nikto a aj napriek tomu sa hral, dôvodom bola vojna

V roku 1940 sa odohral netradičný futbalový zápas. Jeho priebeh skomplikovalo počasie, hustá hmla totiž pokryla areál tesne pred začiatkom hry. Pod pojmom hustá si predstavte skutočne nepreniknuteľnú hmlu a viditeľnosť asi na 6 metrov. Zápas sa aj napriek týmto podmienkam odohral a „prizeralo sa“ 14 000 divákov. Tí v skutočnosti nič nevideli.

Hra tímov Hibernians – Hearts v škótskej lige je pamätnou športovou udalosťou. V súčasnosti by sa zápas za týchto podmienok prerušil, no v tej dobe si to nemohli dovoliť. Dôvodom bola vojna.

sm6_1451739738_derby_01012016img: jenprofobtal.cz

Rozhodca Peter Craigmyle jednoducho vydal pokyn – zápas sa začína. Udalosť značne ovplyvnilo britské ministerstvo vojny, jeho predstavitelia totiž rozhodli, že zrušenie zápasu by mohlo upozorniť nemecké jednotky na zlé počasie a pri možnom útoku by ich protiletecká obrana nemusela zachytiť. Ďalším dôvodom bol fakt, že BBC zápas vysielala v rádiu pre zahraničné jednotky vojakov, ktorí sa na prenos tešili. Komentátor Bob Kingsley bol pripravený, a tak sa hralo.

Nevidel nič, tak ako zvyšok divákov, no aj napriek tomu dokázal zápas výborne komentovať celých 90 minút. Pomáhali mu takzvaní bežci, ktorí za ním striedavo behali s informáciami. Využil aj vlastnú fantáziu. Množstvo akcií a tvrdých súbojov si vymyslel. Básnil o góloch a talente. Sám neskôr priznal, že počas prvej polhodiny videl len siluety dvoch hráčov. Góly sa často oslavovali nadšenými výkrikmi fanúšikov o minútu neskôr. Jeden z nich sa dokonca dostal až na ihrisko, aby vraj lepšie videl.

Záver zápasu bol však zaujímavý tiež. Už päť minút po jeho skončení si diváci ešte stále mysleli, že sa hrá. Aj Kingsley zápas ešte komentoval ako ťažký súboj, pritom väčšina hráčov už ani nebola na ihrisku. Jedného z nich museli na záver hľadať, ten stále čakal na prihrávky spoluhráčov a o konci absolútne nevedel. Hearts nakoniec vyhrali 6:5.

O zvláštnej udalosti bola napísaná aj divadelná hra a BBC záznam vysielala aj na Nový rok. Svojou absurditou sa tento zápas stal pamätnou súčasťou histórie svetového futbalu.