opica ktora sa podoba na cloveka
Zaujímavosti, Zvieratá

TOP 10 Zvierat s najzvláštnejšími funkciami

Ak sa pozriete z okna, môžete vidieť psa či mačku. V tráve môžete nájsť hady, a pri dome môžete nájsť včely. Na svete však existujú desiatky oveľa zvláštnejších zvierat. My vám dnes prinášame 10 zvierat, ktoré evolúcia obdarila tými najzvláštnejšími funkciami.

10. Uakari červenolíci (Cacajao calvus)

Táto opica žije najmä v Brazílii a v Peru. Skupiny týchto opíc sa nazývajú vojská, a žijú najmä v tých najvyšších stromoch krajiny. Dôvodom sú časté záplavy v ich prirodzených biotopoch. Typické pre tento druh je sýtočervené sfarbenie jeho tváre. Vedci predpokladajú, že dôvodom tohto sfarbenia je absencia pigmentu v koži na jeho hlave. Dôsledkom toho je presvitanie červených krvných ciev.

9. Nosatec žirafí (Trachelophorus giraffa)

Už pri prvom pohľade na tohto chrobáka vám musí byť jasný pôvod jeho mena. Jedná sa o endemita z Madagaskaru. Abnormálne dlhý krk môže vyzerať ako nevýhoda, no v skutočnosti sa jedná o veľmi dôležitú súčasť života tohto chrobáka. U samcov ich krky slúžia ako bojový mechanizmus pre boj s inými samcami. Samce majú krky často dva až tri krát dlhšie než samice. Zaujímavé je, že na Madagaskare existujú stromy, ktoré sú špeciálne určené pre pobyt týchto chrobákov. Slúžia im ako domov, potrava a priestor k rozmnožovaniu. Pre nosatce predstavujú bezpečnú zónu, nakoľko ani jeden ďalší druh z Madagaskaru sa o tieto stromy nezaujíma.

POUČNÁ POZNÁMKA: Endemit je druh prirodzene žijúci LEN na určitom mieste na planéte a nikde inde.

TIP: Magazín Vedeli ste že… k vyššie uvedenému textu odporúča multimediálny obsah: Ukážka dokumentu BBC™ zobrazujúca život nosatcov.

8. Tupo-nosé opice

Tento druh opíc bol objavený len nedávno v Ázii vďaka lovcovi, ktorý jeden z exemplárov zastrelil. Od tejto doby sú tieto opice neustále pozorované vedcami. Tieto opice majú veľmi zvláštne správanie, ktoré zahŕňa schúlenie do klbka, aby sa uchránili pred dažďom. V súčasnosti žije na svete asi 300 exemplárov týchto opíc. A áno, súvislosť s Voldemortom ma napadla.

7. Ľadová ryba (Notothenioidei)

Tento organizmus bol objavený v roku 1927 Ditlefom Rustadom. Ľadová ryba obýva plytkejšie vody v okolí Antarktídy. Vyznačuje sa tesákmi a strašidelným bielym telom. Taktiež trpí nedostatkom hemoglobínu v krvi, čo jej umožňuje byť priehľadnou. Práve táto anomália nedá spať výskumníkom už 60 rokov. Hemoglobín totiž prenáša krvou dôležitý kyslík. Existuje teória že by ryba mohla absorbovať kyslík kožou.

6. Zrnitý úhor (Eurypharynx pelecanoides)

Ide o pomerne vzácny druh hlbokomorskej ryby. Dosahuje dĺžku asi meter a váhu jeden kilogram. Jeden z dôvodov, prečo sú tak vzácne je to, že samice kladú vajíčka len do veľmi hlbokých vôd a mláďatá vyliahnutie len zriedka prežijú. Charakteristický je pre túto rybu vak, ktorý má pod spodnou čeľusťou. Do tohto pomerne rozmerného vaku chytá korisť, a v kombinácii s roztiahnuteľným žalúdkom dokáže zjesť až trikrát väčšiu korisť, než je ona sama.

5. Dlhozubka svízelová (Macroglossum stellatarum)

Podľa obrázku by ste určite hádali, že ide o kolibríka. Ide však v dnešnej dobe už o dosť rozšíreného motýľa. Na kolibríka sa však podobá vo viacerých veciach. Jeho krídla majú takmer rovnakú frekvenciu kmitania, akou disponuje kolibrík. Taktiež disponuje sosákom, veľmi podobným tomu u kolibríka. Tieto motýle však majú pozoruhodnú pamäť. Podľa výskumov si totiž dokážu zapamätať až 50 rôznych kvetov a trasu k nim.

4. Lietajúca žaba (Rhacophorus nigropalmatus)

Známa je tiež ako padáková žaba. Disponuje silnými blanami medzi prstami, o ktorých si pôvodne vedci mysleli, že slúžia k plávaniu. Boli preto dosť prekvapení, keď sa preukázalo, že v skutočnosti sú u tohoto druhu využívané k plachteniu medzi stromami. Najdlhšie zaznamenané plachtenie tohto druhu bolo 15 metrov.

3. Salpa (Hemimyaria)

Pravdepodobne jeden z najzvláštnejších živočíchov sa síce podobá na medúzu, no v skutočnosti ide o desiatky menších živočíchov spojených do jedného väčšieho organizmu. Ide o prakticky neškodné živočíchy. Ich odolnosť voči znečisteniu, prispôsobovanie sa teplotám či schopnosť ľubovoľného klonovania, z nich možno robí budúcich vládcov oceánu.

2. Indiánska fialová žaba (Nasikabatrachus sahyadrensis)

Tento prinajmenšom zvláštne vyzerajúci tvor bol objavený v roku 2003. Vďaka tomu, že sa jedná o žijúcu fosíliu, bola táto žaba zaradená do samostatnej čeľade a nie k ostatným druhom žiab. Táto žaba žije najmä v podzemí. Na povrch vychádza len na dva týždne za celý svoj život, a to len k nájdeniu partnera. Keď sa žubrienky narodia, vyzerajú ako iné žaby, no z tváre im visí miniatúrny nos, podobný prasačiemu rypáku. Ako dospievajú, postupne naberajú na objeme, a získavajú svoju typickú podobu.

1. Prikrývková chobotnica (Tremoctopus)

V moriach blízko Nového Zélandu a Austrálie žije tento zvláštny druh chobotnice. Je takmer rovnako vzácna ako úhor na šiestej pozícii, no žije v oveľa plytších vodách. Svoju prikrývku využíva chobotnica k zachyteniu koristi, a pokiaľ z nejakého dôvodu neláka žiadne ryby, môže oddeliť kúsky svojej prikrývky, aby sa stala príťažlivejšou. Okrem toho je táto chobotnica imúnna aj voči tým najjedovatejším medúzam, a tak si na nich ako jeden z mála tvorov môže pochutnať. Samec má na rozdiel od samice o jedno chápadlo viac. Toto chápadlo je určené k reprodukcii, a ukladajú sa v ňom pohlavné bunky. Po reprodukcii sa chápadlo oddelí a samec umiera. Po jeho smrti ho samica s chuťou zožerie. Veď prečo nie ?!

Text: Jozef Kotrý

Preklad: Tomáš Záhradskovský

Jazyková korekcia: Milan Kršiak

Zdroj: Listverse.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť