Nezaradené

Vrátili by ste sa v čase, aby ste zabili malého Hitlera?

„Vrátili by ste sa v čase, aby ste zabili malého Hitlera?“ To je filozofická otázka, ktorú sebe či iným už položili mnohí. Čo by ste urobili vy?

Ak by sme mali k dispozícii stroj času, niektorí by sa asi vydali na návštevu dinosaurov, iní by si možno chceli pozrieť významné historické udalosti či osoby zblízka. Koľkí z vás by však premýšľali nad tým, že by sa rozhodli ukončiť život dieťaťa, z ktorého vyrastie jeden z najhorších ľudí na planéte?

Tí, ktorí by tento čin urobili, by zabránili strašných udalostiam. No čo ak by tým negatívne ovplyvnili históriu a následkom toho by došlo k niečomu ešte horšiemu?

Ako sa vysvetľuje vo videu (v anglickom jazyku), otázka cestovania do minulosti za účelom jej zmeny trápi ľudí najmä od roku 1895. H. G. Wells vtedy vydal svoju knihu Stroj času, v ktorej sa objavil dovtedy veľmi nepoužívaný pojem „cestovanie v čase“. Toto slovné spojenie bolo prelomové. V 17. storočí sa technológia vo väčšine prípadov považovala za náhodu alebo zázrak. V 19. storočí sa však toto odvetvie postupne začalo dostávať do povedomia a niektorí sa začali pohrávať aj s myšlienkou cestovania v čase.

„Otázka návratu do minulosti a zabitia malého Hitlera prináša dva problémy. Prvý je vedecký. Je ľahké predstaviť si cestovanie v čase, no s realizáciou to už také jednoduché nie je. Druhým problémom je etika. Urobil by som to? Dokázal by som ho zabiť? Mal by som to urobiť?“ konštatuje James Gleick, expert na vplyv moderných technológií na kultúru a autor knihy Time Travel: A History.

Každý sekundu, minútu či hodinu sa dostávame na pomyselné rázcestie rozhodovania a nikto z nás netuší, ako konkrétne rozhodnutie ovplyvní ďalší sled udalostí.

Keď sa zamýšľame nad návratom do minulosti, väčšinou je hnacím motorom takých myšlienok ľútosť – chceme zmeniť a napraviť momenty, ktoré sme oľutovali. A takáto motivácia sa obvykle nevyplatí, čo sa spomenulo aj v mnohých knihách a článkoch s takouto tematikou. „Ponaučením z tohto príbehu je podľa mňa to, že keď zmeníte históriu, nedočkáte sa pozitívnych výsledkov,“ povedal Gleick.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť