Nezaradené

Vypočujte si pravdepodobne najstaršiu melódiu na svete. Vznikla pred 3 500 rokmi

Starovekú melódiu sa podarilo obnoviť z hymnu vyrytého do hlinených tabuliek, ktoré vznikli už okolo roku 1 400 p.n.l.

Piesne majú schopnosť preniesť človeka späť v čase – počúvanie piesne z detstva, môže napríklad vyvolať staré spomienky a človek tak môže mať pocit, ako by sa daná udalosť stala iba včera. Teraz sa vypočutím pravdepodobne najstaršej melódie na svete môžete preniesť oveľa ďalej – 3500 rokov späť do minulosti, kedy bol zachytený záblesk života Stredného východu.

img: dailymail.co.uk

Melódia sa dá pokladať za hymnus, tiež známy ako Hurrian (Churritský) hymnus venovaný churritskej bohyni sadov, Nikkal. Hymnus bol objavený na niekoľkých tabuliach v starovekom sýrskom meste Ugarit v prvej polovici 50-tych rokov 20. storočia. Verziu v priloženom videu zhotovil muzikant a skladateľ Michael Levy, ktorý sa intenzívne zameriava na výskum a obnovovanie starovekej techniky hrania na lýru.

img: dailymail.co.uk

Levy tvrdí, že jeho hudobným poslaním je opätovné zaradenie starodávnej lýry späť do chabého moderného sveta hudby bez duše. „V priebehu posledných pár rokov som nahral niekoľko svojich vlastných úprav churritského hymnu pre sólovú lýru,“ povedal Levy.

img: dailymail.co.uk

Na hlinených tabuliach boli vyryté symboly klinového písma, ktoré predstavovali formu hudobných záznamov v churritskom jazyku. Počas misie bolo objavených 29 tabúľ, ale iba jedna (text H6) bola zachovaná dostatočne na to, aby sa mohla vykonať jej moderná rekonštrukcia. “H6 je najstarší hmotný fragment skutočnej melódie, aký bol doteraz objavený.” Pred tým ani po tom, ako bol objavený tento kúsok hudby sa nenašli žiadne iné melódie z daného obdobia.

img: dailymail.co.uk

V roku 1972 profesorka Anne Draffkorn Klimer, ktorá pôsobí ako profesorka asyriologie na Kalifornskej univerzite a kurátorka v Lowie Museum of Anthropology na Berkeley, prišla na spôsob ako interpretovať túto pieseň. “Vieme priradiť počet slabík v texte piesne k počtu nôt uvedených v hudobných notáciách,” povedala profesorka Kilmer. Táto koncepcia vytvára skôr harmónie ako melódie jednotlivých nôt.

Horná časť tabule obsahuje slová a v spodnej polovici sa nachádzajú inštrukcie k tomu, aby sa pieseň dala zahrať. Melódia bola z tabuliek prepísaná aj Dr. Richardom Dumbrillom, expertom na hudobnú archeológiu starovekého Blízkeho a Stredného východu. “Tieto texty sú písané v churritskom jazyku a vznikli okolo roku 1 400 p.n.l.” Ďalej dodal: “Ten, kto napísal tieto texty pochádzal celkom iste z Akadskej ríše.”

img: youtube.com

img: http://iranianstoday.com/

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť