Nezaradené

10 druhov zvierat, u ktorých prebieha proces evolúcie práve teraz

Zvyčajne je evolúcia dlhým a náročným procesom. Niektoré organizmy sa vyvíjali v priebehu dejín skutočne dlho, no pri iných zaznamenávame zmeny oveľa rýchlejšie.

Kríženie vlkov, kojotov a domácich psov

Vlci sa začali páriť s kojotmi i s domácimi psami. Vďaka týmto trom druhom sa narodil prvý kojvlk (orig. coywolf). Bol väčší a silnejší ako jeho rodičia, tiež dvakrát taký ťažký. Kojvlk má rýchlejšie nohy, svalnaté telo a veľké čeľuste. V súčasnosti obývajú východné pobrežie Severnej Ameriky milióny kojvlkov s typickým vytím.

img: via listverse.com

Lastovičkám sa skracujú krídla

Aj lastovičky prechádzajú malou, ale významnou premenou. Hniezda si stavali na rušných miestach popri diaľniciach a mostoch. Tisíce z nich tam zahynuli. U lastovičiek sa tak začali vyvíjať kratšie krídla. Aj keď je to rozdiel len pár milimetrov, vďaka kratším krídlam lastovičky vzlietnu rýchlejšie a oveľa menej z nich umiera.

img: via listverse.com

Jašterice sú schopné žiť vyššie v stromoch

Jašterice zelené žijúce na Floride prešli dramatickou zmenou len počas 15 rokov. Keďže svoje územia obývali spoločne s jaštericami hnedými, oba druhy súťažili o potravu. Tak sa zelené jašterice začali presúvať vyššie do korún stromov. Za tak krátky čas ide o masívnu zmenu. Nohy sa im stali silnejšími a lepkavejšími, preto je tento druh schopnejší žiť vysoko v korunách stromov.

img: via listverse.com

Kôrovce prichádzajú o zrak

Mnohé kôrovce prežívali v temných jaskyniach. Pred miliónmi rokov všetky druhy disponovali zrakovými orgánmi, teraz sú ich oči viac-menej zbytočné. Aj ich časť mozgu, ktorá bolo využívaná na videnie, postupne mizne. V budúcnosti sa očakáva ubúdanie aj iných častí tela.

img: via listverse.com

Sovy menia farbu

Sovy vo Fínsku menia farbu, príčinou by malo byť globálne otepľovanie. Sovy sa rodia hnedé alebo sivé. Až donedávna prevládala farba sivá. Sú odolnejšie počas krutých fínskych zím a prežijú tak dlhšie ako tie hnedé. Ale vplyvom zmeny klímy rastie populácia práve sov hnedých.

img: via listverse.com

Ryby v rieke Hudson sú už adaptované

V rieke Hudson žijú malé ryby s názvom Atlantic Tomcod, ktoré rastú len do dĺžky 25 centimetrov. V dôsledku znečistenia rieky odpadmi, ryby začali mutovať. Chemické látky prispeli k zmenšeniu rybích srdiečok. Vyvinula sa zvláštna genetická anomália, ktorá ich udržiavala živé. Čo tiež dopomohlo k ich prežitiu? To, že žijú na miestach, kde už ich predátori vymreli.

img: via listverse.com

Slony strácajú kly

Africké slony sa menia najmä kvôli pytliakom. Kly majú svoju výhodu a tou je obrana i súperenie s ostatnými jedincami. Pytliaci však zabíjajú slony ešte pred ich reprodukčným vekom. Od polovice 19. storočia sa veľkosť kla znížila až na polovicu. Niektoré slony sa tak rodia už bez klov. V roku 1997 bolo na svete zaznamenaných už 38% slonov bez klov.

img: via listverse.com

Kvetina bidielkom pre vtáky

Juhoafrická kvetina mení svoj vzhľad podľa toho kde je. Rastie väčšinou v oblastiach premnožených predátormi vtákov a tak nedochádza k jej opeľovaniu. Kvetine sa tak vyvinulo akési bidielko pre vtáky. Bidielka sú atraktívne a ako keby „pozývali“ vtákov sadnúť si a tak kvetinu opeliť, aby mohla prežívať.

img: via listverse.com

Myši sa stali imúnnymi voči jedu

Nemeckí pekári používali ako ochranu pred hlodavcami jed s názvom warfarín. Myši nemali proti smrtiacemu jedu žiadnu šancu. No myši žijúce v Alžírsku sú aj na tento druh jedu imúnne. Akonáhle sa začali páriť, vyvinul sa nový hybrid hlodavcov, imúnny voči spomínanému jedu.

img: via listverse.com

Ženské panvy sa zmenšujú

Aj ľudia sa menia pomaličky a nenápadne. Vďaka modernej medicíne sa zmenšujú aj ženské panvy. V minulosti v dôsledku úzkej panvy dieťa počas pôrodu zomieralo. V súčasnosti sa žena môže rozhodnúť pre cisársky rez. No tento spôsob nie je pre ľudské telo prirodzený. Je predpoklad, že tento trend bude pokračovať, panvy sa stanú čoraz menšími a cisárskych rezov bude pribúdať.

img: via listverse.com

Titulná fotografia: img: via listverse.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť