Napoleon a sfinga
História, Zaujímavosti

10 klamlivých mýtov z minulosti, o ktorých vám na dejepise nepovedia

História má svoje legendy, ktorým doteraz mnohí veria. Určité fakty sú prepletené s mýtami a potom už ani nevieme, čo je skutočné a čo nie.

Edison vynašiel žiarovku

S týmto vynálezom a jeho históriou je to trochu komplikované. Na školách sa bežne učí, že žiarovku nám do životov priniesol Edison. To však nie je pravda. Edison ju síce spopularizoval, no ani zďaleka nebol prvým, kto sa ňou zaoberal. Za takzvaného otca žiarovky sa považuje anglický vedec Humphry Davy. Ten už v roku 1805 s podobným svietiacim predmetom experimentoval.

Mária Antoinetta povedala – Nech jedia koláče!

Fráza, ktorú vraj povedala panovníčka Francúzska jej prischla až dodnes. Žiaľ, určité dôkazy nasvedčujú tomu, že jej prischla neprávom. Príbeh, v ktorom určitej kráľovskej osobnosti túto vetu pripísal sám Jean Jacques Rousseau bol napísaný ešte v období, keď mala Mária Antoinetta len 11 rokov. Francúzska revolúcia, dodnes spojená s týmto výrokom, sa odohrala až o niekoľko rokov neskôr po publikovaní príbehu.

Kráľ Artuš skutočne existoval

V historickom kontexte bol kráľ Artuš spomenutý po prvýkrát v sérii príbehov waleského historika Nenniusa. Sú založené na poézii a odohrávajú sa na rôznych miestach, je teda nemožné, aby jeden človek bol na niekoľkých miestach naraz.

Napoleon bol nízky

Napoleon Bonaparte mal podľa historických záznamov približne 170 centimetrov. Prečnieval vraj aj ponad mnohých francúzskych mužov v tom období. Mýty o jeho výške pramenia z prezývky, ktorú si vyslúžil počas vykonávania nižšej funkcie.

Gladiátori bojovali na smrť

Gladiátori v starovekom Ríme nebojovali vždy až na smrť. Nedávne archeologické nálezy niekoľkých kostier preukázali, že mnohí bojovali a neskôr sa z rôznych zranení uzdravovali. Ich smrť tak nebola spôsobená zápasom v Koloseu.

Eva v rajskej záhrade zahryzla do jablka

Kniha Genezis v prípade spáchania prvého hriechu spomína len ovocie zo stromu, ktoré je uprostred záhrady. Jablko nie je nijako špecifikované, Eva tak v podstate mohla pôvodne zahryznúť do akéhokoľvek ovocia, ktoré rastie na stromoch.

Vincent van Gogh si odrezal ucho

Dodnes je tento umelec slávny aj kvôli jeho nedostatku. Kým počas jeho života sa s predajom svojich obrazov ďaleko nedostal, dnes je známy po celom svete. Pravdou však je, že neutrpelo celé jeho ucho ale len kúsok ušného laloku.

Čarodejnice zo Salemu upaľovali na hranici

Koncept upaľovania zaživa sa v histórii udomácnil až pri honbe na čarodejnice po Európe. V Saleme bola väčšina obvinených obesená.

Vikingovia bojovali v prilbách s rohami

Vikingovia síce nosili prilby v bojoch, no rohy vôbec nemali. Tento trend sa v mnohých knihách udomácnil až v 18. storočí, keď barbarských mužov a ženy takýmto spôsobom začali zobrazovať škandinávski umelci.

Ježiš sa narodil 25. decembra

Vianoce sa oslavujú ako deň narodenia Ježiša Krista, v skutočnosti je však presný deň takmer neznámy. Biblia ponúka niekoľko možností, no fakty z príbehu k samotnému obdobiu decembra veľmi nesedia.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť