panika andrey-metelev-7vXXYBzNO-U-unsplash
Zdroj: unsplash.com (Andrey Metelev)
Zaujímavosti

10 prípadov masovej hystérie

Občas sa dajú ľudia veľmi rýchlo zmanipulovať. Vidíme to pri veľkých výpredajoch, na štadiónoch… História nám predkladá niekoľko príkladov, ktoré nebudeme schopní asi nikdy pochopiť.

1

Mňaukajúce mníšky

Nezvyčajná udalosť sa stala v jednom francúzskom kláštore, keď jedna z mníšok začala hlasno mňaukať. Neskôr sa k nej pridali i ďalšie mníšky. Tento jav trval niekoľko hodín. V stredoveku vtedajší ľudia verili, že niektoré druhy zvierat, zvlášť mačky, môžu posadnúť ľudí. Nečudo, že sa vtedy priklonili k tomuto vysvetleniu.

2

Tanečná epidémia

V júli 1518 vypukol v meste Štrasburg zvláštny druh epidémie. Všetko začala pani Troffea (Mrs. Troffea), keď sa nekontrolovateľne roztancovala. Niekoľko dní tancovala sama. Na siedmy deň sa k nej pridalo 34 ďalších „tanečníkov“. Na konci mesiaca to už bolo 400 ľudí. Tancovali bez prestávky. Táto masová hystéria si vyžiadala približne 15 ľudských životov a je známa pod názvom Dancing Plague of 1518. Dôvodom úmrtia bol zväčša srdcový infarkt.

3

Blackburn a omdlievajúce školáčky

V októbri 1965 na dievčenskej škole v Blackburn sa niekoľko dievčat začalo sťažovať na závraty a niektoré z nich omdleli. Po niekoľkých hodinách muselo byť do nemocnice prevezených 85 dievčat. Nebola potvrdená žiadna otrava jedlom ani vzduchom.

4

Zabijak z Halifax-u

V roku 1938, dve ženy z anglického mesta Halifax tvrdili, že boli napadnuté mužom s kladivkom a svetlými prackami na topánkach. Neskôr sa našlo viacero ďalších ľudí, ktorí tvrdili, že boli napadnutí podobným človekom. Lenže tentoraz mal nožík. Netrvalo dlho a do tohto prípadu sa musel zapojiť aj Scotland Yard. Nakoniec sa niekoľko ľudí priznalo, že si tento príbeh vymysleli.

5

Fantóm-anesteziológ

Mal aj iné pomenovania. Friz, anestetikum Tulák, ale najrozšírenejším pomenovaním bolo „Šialený Gasser„. V roku 1944, žena menom Aline Kearney tvrdila, že zacítila čudný zápach, ktorý sa šíril smerom od okna. Spôsobil jej pálenie v hrdle a stŕpnutie nôh. Povedala aj, že zahliadla temnú postavu. O pár dní neskôr bolo celé mesto hore nohami kvôli neznámemu biochemickému útočníkovi, o ktorého existencii doteraz neexistujú žiadne dôkazy.

6

Epidémia smiechu v Tanganike

Poznáte ten pocit, keď sa chcete prestať smiať a máte už kŕče v bruchu a nedá sa to zastaviť? V roku 1962, tri dievčatá na internátnej škole zažili možno niečo podobné. Radosť však bola taká nákazlivá, že o chvíľku sa smialo 95 žiakov. Niektorí sa smiali niekoľko hodín, iní viac ako 16 dní. Školu museli zavrieť, to však nezabránilo tomu, aby sa smiech šíril do ďalšej dediny. O niekoľko mesiacov neskôr vypukla epidémia inde. Tou bolo infikovaných 217 ľudí.

7

Urieknutie

V roku 1976 zažila škola v Mount Pleasant v Mississippi nezvyčajný deň. 15 študentov padlo na zem a začalo sa zvíjať od bolesti. Všetko nasvedčovalo tomu, že študenti sú pod vplyvom drog. Žiadne dôkazy však nenašli. Študenti verili, že to bola kliatba a dokonca jedna tretina študentov ostala na druhý deň doma, aby neboli urieknutí.

8

Epidémia omdlievania na Západnom brehu Jordánu

Ďalšia epidémia spojená s odpadávaním sa odohrala v roku 1983 na Západnom brehu Jordánu. 943 palestínskych žien a dievčat odpadlo. Samozrejme, obvinenie z chemického útoku padlo na Izrael. Izrael sa bránil tvrdením, že Palestína sama otrávila vlastných ľudí. V skutočnosti, len u cca 20% osôb bola potvrdená otrava. Ostatné pravdepodobne prepadli masovej hystérii.

9

Otrávení študenti v Kosove

Rok 1990. Tisíce mladých ľudí verilo, že boli otrávení toxickým plynom. Vedci nikdy neprišli na to, o aký plyn, resp. čo spôsobilo otravu. Masová hystéria bola zatiaľ jediným možným vysvetlením.

10

Vírus – Jahody s cukrom

V roku 2006 portugalsky televízny seriál Morangos com Açúcar (Jahody s cukrom) odvysielal epizódu, v ktorej postavy trpeli hroznou chorobou. Viac ako 300 detí, ktoré sledovali túto epizódu začali mať pocit, že sami trpia touto chorobou. Kvôli tomuto stavu bolo na čas zavretých niekoľko škôl.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť