kyslik oxygen vodna bublina_2
Zdroj: unsplash.com (Denes Kozma)
Fakty, Zaujímavosti

10 úžasných faktov o kyslíku

Kyslík je pre nás najdôležitejšia vec na tejto planéte. Tento prvok nám umožňuje žiť, ale vedeli ste o ňom nasledujúce fakty?

1. Keď sa kyslík na Zemi prvýkrát objavil, tak vyvraždil 99 % života na nej. V prvotnej biosfére vnorenej do atmosféry so zanedbateľným množstvom kyslíku v nej sa totiž vyvinul mikroorganizmus. Jeho názov boli prokaryotické (bez bunkového jadra) sinice. Tie totiž po prvýkrát objavili fotosyntézu. Na Zemi však prevládali organizmy prežívajúce v prostredí bez kyslíku.

2. Hlasivky sa vám v prípade stresu rozšíria, aby zaistili vyšší príjem kyslíka. Z tohto dôvodu cítite v stresových situáciách a pri plači v krku nepríjemný pocit.

3. Kvapalný kyslík je magnetický. Pri pohybe magnetom okolo neho s ním môžete ľubovoľne manipulovať.

4. Fytoplanktón vytvára až polovicu všetkého kyslíku na planéte.

5. Zakladateľ spoločnosti Apple®, Steve Jobs, odmietol mať na smrteľnej posteli kyslíkovú masku, pretože nemala pekný dizajn.

6. Fluorid chloritý (S chemickým vzorcom ClF3) sa dokáže spontánne vznietiť, pri kontakte s takmer akoukoľvek inou látkou. Ako jedna z veľmi malého počtu látok pri tom však nepotrebuje kyslík.

7. Existuje ryba s názvom Climbing Gourami. Tento druh môže opustiť vodu, dýchať kyslík, šplhať a dokonca aj chodiť!

8. Jadrové ponorky si pod vodou samostatne vytvárajú kyslík tak, že oddeľujú molekuly vodíka a kyslíka z vody. Vďaka tomu môžu zostať pod vodou až niekoľko mesiacov.

9. Ak mŕtve telo skončí v chladnom a vlhkom prostredí bez kyslíku, bude sa rozkladať na drobivý materiál, konzistenciou podobný mydlu.

10. Každý cicavec disponuje tzv. reflexom úspory kyslíku. Tento reflex sa spúšťa, keď sa tvár dostane do kontaktu so studenou vodou. Reflex, ktorý spomaľuje srdcovú frekvenciu u ľudí až o 25 %, je spúšťaný len vo vode chladnejšej ako 21 °C a nespustí sa, pokiaľ je ponorená iná časť tela než tvár.

______________________________________________________

Na slovenskom znení spolupracovali:

Text: Jozef Kotrý

Preklad: Tomáš Záhradskovský

Jazyková korekcia: Jozef Strhársky

Zdroj: Kickassfacts.com

© V roku 2014 vyrobilo Vedeli ste, že… 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť