Autor
Nezaradené

5 vecí, za ktoré sa na Slovensku hanbíme pred zahraničnými turistami… Prvá časť

Malá krajinka v srdci Európy. Naše malebné Slovensko.

Nevedela by som si predstaviť život niekde inde. Stále má čo ponúknuť. Domácim i turistom. Ale predsa je tu pár vecí, za ktoré by sme radšej strčili hlavu do piesku.

1

Odpad tu odpad tam

 

Toto je reálny výhľad z okna auta. Najhoršie je, že ruku k „dielu“ častokrát prikladáme aj my, pretože už keď je tam toľko smetí jedna naviac vadiť nebude. Bio odpad? Samozrejme, zhnije, ale za ako dlho? Nehovoriac o plastoch. Je potrebné zbaviť sa odpadu hneď na ceste? Nemôžeme vyčkať na najbližší odpadkový kôš? Krása prírody narušená kopou odpadkov, pred ktorou nie je uchránená ani cesta popri lese. Kompetenté orgány nekonajú a je to hanba.

Foto: autor: Katarína Kereškéniová

2

Kultúra cestovania

 

Sú navrhnuté tak, aby ste sa tam nezdržiavali príliš dlho. Keď sa k tomu ešte pridá častý neporiadok, veľmi rýchlo si rozmyslíme, či tieto služby chceme naozaj využiť.

Foto: autor: Katarína Kereškéniová

3

Hlavná stanica

Metropola Slovenska sa teší vzrastajúcej návštevnosti turistov. V roku 2015 prekročila hranicu  1 milióna návštevníkov. Tí, čo sa rozhodli navštíviť Bratislavu vlakom, zažijú po kultúre cestovania šok ďalší. Návrat do minulosti, obdobia bývalého režimu, kde sa zastavil čas. Neostáva nám nič iné, len čakať na jej obnovu.

Foto: upload.wikimedia.org

4

Šedá spomienka na komunizmus

 

Cesta do minulosti pokračuje… Jednotvárne, pochmúrne, sivé budovy, pozostatok bývalého režimu si i naďalej hrdo zachovávame. Treba uznať, že niektoré mestá sa rozhodli s vlnou zateplovacieho boomu pre farebnú zmenu, ale ešte stále je tu toho dosť na vylepšenie. Na prestavbu starých, nevkusných budov vraj nie sú peniaze. Peniaze sú len sa lejú do nesprávnych vreciek. Však načo modernizovať čo vydržalo 50 rokov…

Foto: pixabay.com

5

Jazyková bariéra úradníkov

 

Nočnou morou turistov je bezpochyby predstava, že sa v cudzej krajine dostanú do problému a nikomu nerozumejú.
Niečo podobné sa stalo jednej zahraničnej študentke sediacej v MHD. Po predložení lístka pani revízorke nastali komplikácie. Lístok bol použitý dvakrát. To by ešte nebol taký problém ako to, že pani, ktorá pracuje s ľuďmi v druhom najväčšom meste na Slovensku neovláda medzinárodný jazyk. Nepomohlo ani niekoľkonásobné opakovanie pani revízorky „dvakrát, dvakrát ste použili lístok, slečna, DVA-KRÁT“. Na upozornenie iných cestujúcich, že dievča nerozumie, pani revízorka použila argument „Na Slovensku po slovensky“. Nie pani, pokiaľ chcete pracovať v tom čo robíte, postačili by vám naozaj len základné lekcie, ktoré sa dokážu naučiť aj tretiaci na základnej škole.

Foto: pexels.com

Do komentárov nám skúste poslať tipy na druhé pokračovanie…

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť