8 faktov ktoré vám ukážu aký zvláštny vie byť zvierací sex

Pojem sexualita je dnes neznámy málokomu. Stretávame sa s ním možno častejšie než je nám milé, na miestach, kde by sme to čakali najmenej. Avšak tu je pár faktov týkajúcich sa zvieracej sexuality. Je prekvapivé čo všetko dokáže matka príroda. 

1

Slony musia byť veľmi presvedčivé

Slony patria do unikátnej skupiny cicavcov (patria tu napríklad aj hyeny), u ktorých majú samice klitoris vonkajšie externe uložený a predĺžený. To v praxi znamená, že vyzerá ako penis. Nazýva sa tiež pseudo-penis. Neskúsený pozorovateľ tak nemôže takto jednoducho rozlíšiť pohlavie.

To ale znamená, že ak chce samec kopulovať so samicou, musí ona najprv svoje externé pohlavné ústrojenstvo „prevrátiť“ dnu. Ak teda jedinec nevyhovuje, má smolu 🙂

2

Láska vyžaduje obete

Samčekovia pavúka „Tidarren“ majú tak veľké nástroje, že neustále nosenie by stálo veľa času a energie navyše. Takže po ich úspešnom prvom použití o ne prichádzajú.

Akonáhle sú už úspešne vykastrovaní, majú nový životný cieľ – strážiť samičku s vajíčkami pred ostatnými nápadníkmi. Bez nosenia takej príťaže majú na to dostatok energie. Avšak znamená to taktiež, že nikdy viac už nebudú schopní mať styk.

3

Mestá predstavujú problém

U ľudí to možno platí opačne (a možno nie), ale pre vtáky žijúce vo veľkých mestách tvorí toto prostredie obrovskú prekážku. Je to z toho dôvodu, že veľká väčšina vtákov dvorí a hľadá si partnerov zvukmi. V mestách sú tieto signály pre jednotlivé vtáky nepočuteľné.

4

50 odtieňov sivej v zvieracej ríši nemá čo hľadať

Keď sa pozrieme na krušnú realitu – biologicky povedané – spermie sú lacný a veľmi ľahko zaobstarateľný materiál. Naopak, vajíčka sú veľmi vzácne a „drahé“. Samec, keďže disponuje „spotrebným“ materiálom, je potom odkázaný naplniť rôzne očakávania samíc, ktoré sa snaží ohúriť.

V závislosti od druhov, samčeky rôzne prispôsobili svoje nástroje. Napríklad káčer má svoj penis tvarovaný ako vývrtku. Niektorým druhom chrobákov  zase prirastá  ich nástroj k vonkajšej kostre a podobne.

5

Ľúbiť svojho partnera/partnerku

Samice šimpanzov, takisto ako ľudské ženy, dosiahnú orgazmus oveľa častejšie, pokiaľ majú sex s jedným preferovaným partnerom.

A záleží na sociálnom statuse. Japonská štúdia na makakoch ukázala, že najvyššia frekvencia orgazmov u samice je vtedy, keď čo najvyššie postavený samec v rámci skupiny, má sex s čo najnižšie postavenou samicou. Naopak, najnižšia frekvencia bola zaznamenaná pri sexe čo najvyššie postavenej samice s čo najnižšie postaveným samcom.

6

Nikdy nepodceňujme vplyv matky

Aj keď už vyrastú, mladí samci kosatiek sú stále strážení matkami, ktoré bránia stretnutiu s inými veľrybami. Ale nerobia to isté pre mladé samice.

Existuje platný a akceptovaný biologický dôvod prečo sa takto správajú. Samice pre skupinu robia viac práce, ako napríklad toto neskoršie stráženie.

Na druhej strane, samce vyzerajú, ako keby potrebovali všetku pomoc, ktorá je dostupná. Štúdia dokázala že rok po smrti matky  je u samcov pravdepodobnosť toho, že sami umrú až 3krát vyššia ako u samičiek.

7

Samice sa dokážu celkom dobre zaobísť aj samy

Samičky vážiek majú vnútri tela vlastný orgán v ktorom môžu ukladať spermie. Dokážu do nich uložiť všetky spermie, ktoré budú potrebovať pre svoj reprodukčný život z jednej, niekedy dvoch kopulácii samčekov.

8

Bezpečný sex je múdry sex

Ani v zvieracej ríši sa nedá ubrániť pohlavným stykom prenosným chorobám, a dokážu postihnúť aj tie najnevinnejšie vyzerajúce zvieratá. Opýtajte sa napríklad ktorejkoľvek koaly v Austrálii, kde všetky druhy boli už nakazené kmeňom chlamýdii. Našťastie už aj pre ne existuje liek.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť