slnecnica
Zaujímavosti

9 rastlín, ktoré si môžete vypestovať doma v kuchyni

Pestovanie zeleniny na okennom parapete v kuchyni sa stáva čoraz populárnejšie. Len si predstavte, aké by bolo skvelé mať poruke všetky bylinky, ktoré zbožňujete. Radi by sme vám opísali deväť rastlín, ktoré si veľmi ľahko môžete doma vypestovať aj vy!

Šalát

Dopestovať si šalát je v skutku veľmi jednoduchá záležitosť. Umiestnite bielu časť koreňa do šálky s vodou, tak, aby nebol zakrytý vrchol stonky. Dajte rastlinu na slnečné miesto a po pár dňoch uvidíte, ako vyrastajú nové korienky a lístky. Po týždni môžete rastlinku zasadiť do pôdy. Po ďalších pár týždňoch sa môžete tešiť na prvú úrodu.

Poprípade môžete rastlinu umiestniť do pôdy hneď. V tomto prípade musíte v priebehu prvého týždňa rastlinu intenzívne zavlažovať, až kým sa neukážu prvé výhonky.

Zázvor

Ak máte nejaký prebytočný kus zázvoru, jednoducho ho zasaďte do zeme s púčikmi smerom nahor. Mali by ste ho umiestniť na slnečné miesto, ale nie na priame slnko. Nezabudnite ho polievať a čoskoro sa na ňom objavia nové korienky a výhonky. Keď vám zázvor vyrastie, môžete ho vybrať z pôdy, odrezať požadovanú časť koreňa a znovu zasadiť.

Vôňovec (Citrónová tráva)

Presne tak ako aj obyčajná tráva, aj vôňovec potrebuje k štiepeniu  iba hrnček s vodou a nejaké to svetlo. Asi po týždni môžete rastlinu presadiť do kvetináča. Keď stonky dosiahnu približne 30 centimetrov, môžete ich odrezať. Nebojte sa, vôňovec bude aj naďalej rásť!

Pór

Na to, aby ste si vypestovali pór, vám stačia zvyšky, ktoré ste nepoužili pri varení. Dajte ich do pohára s vodou a umiestnite ho na slnečné miesto, ako je napríklad kuchynské okno.  Jedlá časť rastliny bude rásť neustále, takže v prípade potreby si môžete z póru kedykoľvek kúsok odrezať. Nezabudnite ho polievať raz do týždňa. Inak je to naozaj veľmi nenáročná rastlina.

Rukola

Na pestovanie rukoly nepotrebujete veľké množstvo zeminy. Najviac sa jej darí v sypkej a dobre priepustnej pôde. Stačí pár rukolových semienok rozsypať na povrch zeminy, nasypať na ne ďalšiu vrstvu suchej pôdy (1 – 1,5 cm) a rozprašovačom postriekať miesto výsadby trochou teplej vody. Následne to prikryte fóliou a umiestnite na teplé miesto. Po približne 3-7 dňoch sa ukážu prvé výhonky. Vtedy je potrebné fóliu odstrániť a rastlinu presadiť na nejaké stálejšie miesto. Keď lístky vyrastú do výšky 10 centimetrov, môžete si začať užívať svoju úrodu.

Fenikel

Existujú dva spôsoby ako si vypestovať fenikel. Prvou možnosťou je využitie zvyšnej časti bieleho koreňa. Jednoducho ho vložíte do pohára s vodou a umiestnite ho na dobre osvetlené miesto. Nový, čerstvý fenikel, ktorý sa po nejakej dobe objaví, môžete odrezať a pridať si do jedla.

Poprípade môžete zasiať semienka feniklu priamo do pôdy. V tomto prípade budete ale musieť počkať na úrodu trochu dlhšie.

Reďkovka

Ak si chcete vypestovať reďkovku, musíte nechať namočené semienka v teplej vode po dobu dvoch dní. Potom ich vložte do kvetináča alebo nejakej nádoby, ktorá nie je hlbšia ako 2 centimetre. Zakryte ju fóliou, pravidelne zavlažujte a udržujte mimo prievanu. Akonáhle uvidíte mladé výhonky, uistite sa, že ich nie je príliš veľa, pretože inak nevypestujete veľké a chutné reďkovky. Do tej istej pôdy sa môžu reďkovky zasadiť aj druhýkrát, ale musíte mať na pamäti, že je potrebné počkať aspoň jeden týždeň, než znovu začnete s výsadbou. Pre lepšiu úrodu by ste potom mohli použiť nejaké hnojivo.

Mäta

Mätu si môžete vypestovať zo semienok. Mali by byť zasadené v hĺbke asi 5 milimetrov. Pretože mäta nemá veľmi v obľube premočenú pôdu, je lepšie použiť na zavlažovanie rozprašovač. Sadenice by sa mali ukázať do dvoch týždňov. Po ďalších dvoch týždňoch by ste si už mohli pochutnávať na svojom obľúbenom mätovom čaji. Pri pestovaní mäty majte na pamäti, že táto rastlina nemá rada priame slnko a obvykle jej viac vyhovuje tieň.

Ananás

O pestovanie ananásu by sa mali pokúšať len tí najtrpezlivejší záhradkári, pretože na prvú úrodu budete čakať o niečo dlhšie ako len pár týždňov.

Všetko, čo potrebujete na pestovanie  ananásu, je horná časť s listami. Stočte listy a uistite sa, že korene (malé škvrny na plochej spodnej časti stonky) sú neporušené. Potom zvliekajte spodné listy, kým sa neukáže pár milimetrov stonky. Zasaďte ananás do teplej a priepustnej pôdy. Dohliadnite na to, aby sa voda v kvetináči nezhromažďovala. Pravidelné polievanie je potrebné iba keď je rastlina mladá. Akonáhle bude váš ananás väčší a silnejší, zavlažujte ho raz do týždňa. Už po prvých mesiacoch si budete môcť všimnúť, ako ananás rastie, ale prvej úrody sa dočkáte až o niekoľko rokov.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť