Shutterstock.com

Toto je 15 najnebezpečnejších psích plemien

To, či je pes nebezpečný, ovplyvňuje veľa faktorov.  Je nespravodlivé označiť psa za nebezpečného, ale 15 psích plemien, ktoré sme vybrali, má väčšie sklony k agresivite než ostatné plemená. Pre tieto plemená potrebujete skutočne dobrého cvičiteľa.

Upozorňujeme, že článok bol vypracovávaný v originále v spolupráci s profesionálnym kynológom! Tento samozrejme pracoval aj s faktom, že agresia môže byť spôsobená zlým zachádzaním. Pracoval však aj so všeobecným psychologickým profilom daného psa. V originále bol tiež článok overovaný desiatkami profesionálnych chovateľských staníc a klubov, a ubezpečujem Vás, milý fanúšikovia nášho magazínu, že skutočne nejedná o žiadny amatérsky výplod mojej fantázie. Mimochodom proti veľkým a bojovým plemenám absolútne nič nemám. Naopak Doberman je jedno z mojích najobľúbenejších plemien.

15. Americký Bulldog

bull-dot

Ide o svalnatého a ťažkého psa. Tieto psy sú známe pre ich príjemné a priateľské vystupovanie, no sú charakteristické aj svojou tvrdohlavosťou. Ide o veľmi nebojácne plemeno. Pôvodne boli vyšľachtené ako úžitkové psy na farmách. Ich úlohou bolo zabíjať škodnú a chrániť majetok.

14. Nemecká doga

Slide1455

Toto plemeno domáceho psa je známe pre svoje obrovské rozmery. So svojou veľkosťou 1.11 metra drží rekord najvyššieho psa. Pôvodne bola vyšľachtená k lovu diviakov a jeleňov v Nemecku.

13. Brazílska fila

fila

Toto plemeno je známe aj ako Brazílsky mastif. Ako hovorí už názov, ide o psa vyšľachteného v Brazílii, a to najmä k stráženiu. Má úžasné sledovacie schopnosti, no je tiež impulzívny a agresívny. Vzhľadom k jeho temperamentu, veľkosti a agresii bol v niekoľkých krajinách jeho chov striktne zakázaný.

12. Kanárska doga

canario

Ide o veľkého psa, ktorý bol pôvodne vyšľachtený na stráženie dobytka pred dravcami. V minulom storočí bolo toto mohutné plemeno obľúbené na celom svete, a to najmä v ilegálnych psích zápasoch. Jeho pôvodný názov je Perro de Presa Canario, čo môžeme preložiť ako Kanársky zdomácnený pes. Tieto psy potrebujú skorú socializáciu a výcvik poslušnosti. V niektorých situáciách môžu byť agresívne voči iným psom a cudzím ľuďom.

11. Akita Inu

Slide1190

Pomerne veľké plemeno psa pochádza z horských oblastí Japonska. Je známy pre jeho rozdelenie na dva plemená. Plemeno Akita Inu pochádza z Japonska, zatiaľ čo plemeno Akita pochádza z USA. Toto silné a dominantné plemeno je v prítomnosti majiteľa a členov jeho rodiny pokojné. V prítomnosti cudzích ľudí sa však chová odmerane a nie je vylúčená agresia.

10. Boxer

Slide1055

Nejde o plemeno agresívne od prírody. Napriek tomu bolo v rokoch 1982 – 2012 zaznamenaných len v USA 48 incidentov útoku tohto psa. Pôvodom pochádza z Nemecka. Jeho hravá a energická osobnosť sú vyvažované tvrdohlavosťou.

9. Vlkopes

Slide955

Ako napovedá už názov, ide o kríženca vlka a psa. V dôsledku kríženia genetických vlastností sú jeho vzorce správania oveľa menej predvídateľné, než u samostatného vlka či psa.

8. Čau-čau

Slide855

Hoci sa toto plemeno môže javiť ako nezávislé, predsa potrebuje neustálu pozornosť od majiteľov. V opačnom prípade sa nevyhnete agresivite a nevychovanosti. Avšak aj s patričnou pozornosťou ho nikdy neodnaučíte urputne chrániť svojho majiteľa. Hoci ide o psa, ktorému byt nevadí, potrebuje neustály pobyt vonku. V opačnom prípade nie je vylúčené ani napadnutie majiteľa.

7. Doberman

Slide756

Toto plemeno je známe aj ako najlepší strážny pes. Útočí totiž len ak je vyprovokovaný alebo cíti nebezpečenstvo. Bol vyšľachtený v roku 1890 v Nemecku, a to Karlom Friesdrichom Louisom Dobermanom, od ktorého je odvodené aj jeho meno. Tieto psy vykazujú agresívne správanie voči iným psom, ale aj ľuďom, preto už nie sú chované ako policajné psy. V minulosti bol však pre nich najbežnejší práve tento účel.

6. Husky

Slide555

Toto plemeno bolo vyšľachtené v severských oblastiach k ťahaniu saní a psím pretekom. Môže však byť nebezpečné kvôli jeho dravým inštinktom. Je známe aj svojou agresivitou v prípade, že sa nudí.

5. Aljašský malamut

Slide455

Toto plemeno psa bolo vyšľachtené takmer rovnako ako Husky. Taktiež je známy deštruktívnymi sklonmi, ak sa nudí. Je však známy aj pre svoju nezávislosť. Môže byť ťažké ho vycvičiť a spočiatku býva nepriateľský voči iným zvieratám a väčšine ľudí. Ako strážny pes je nespoľahlivý.

4. Rotvajler

Slide355

Ide o plemeno s vynikajúcim genetickým základom. Hodí sa najmä na stráženie. Rovnako ako u väčšiny ďalších plemien, aj u rotvajlerov plynie agresivita najmä z nezodpovedného vlastníctva či nízkej socializácie a výcviku. Najmenej podceňovaná však býva jeho sila, ktorej má toto plemeno rozhodne dostatok.

3. Nemecký ovčiak

Slide2102

Tento pes je veľmi užitočný pre policajné zložky. Je totiž známy svojou inteligenciou a sebaistotou. Pastieri dobytka s ním však až tak spokojní nie sú. Existuje vysoké riziko, že na dobytok zaútočí.

2. Pitbull

Slide1189

Tento pes bol pôvodne chovaný k štvaniu býkov a psím zápasom. Dnes je považovaný za najnebezpečnejšie plemeno Ameriky.

1. Kaukazský ovčiak

cau

Kaukazský ovčiak bol vyšľachtený k stráženiu dobytka. Vďaka svojej asertivite, odvahe a silnej vôli sa dostal až na prvé miesto nášho rebríčka. Nerád prijíma nových ľudí a je u neho najväčšie riziko, že zaútočí aj na človeka, ktorého síce pozná, no nebol s ním od narodenia.

Text: Jozef Kotrý Zdroj: List25.com

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť