Supplied

Pamätá si svoj dvanásty deň od narodenia a každý detail svojho života. Rebecca má dar, ktorý je zároveň prekliatím

Aké by to bolo pamätať si každý deň svojho života?

Na prvý pohľad obyčajná 27-ročná žena Rebecca Sharrock si pamätá každý detail svojho života, presnejšie od 12 dňa jej narodenia. Dôvodom je diagnóza s názvom Highly Superior Autobiographical Memory (HSAM) a vyskytuje sa u 60 až 80 ľudí na svete. Austrálčanka má vynikajúcu autobiografickú pamäť, ktorú odborníci považujú za veľkú vzácnosť.

Dar či prekliatie? Na jednej strane ide o vzácnu schopnosť, na strane druhej však ľudí „trpiacich“ touto diagnózou môže ľahko pohltiť vlastná minulosť, z čoho môžu vznikať rôzne psychické problémy.

Foto: Supplied

Dokáže si spomenúť na čokoľvek: na to, čo v daný deň robila, čo jedla, čo mala oblečené, aké bolo počasie, dokonca si pamätá každý text či knihu, ktorú prečítala. Dokáže prerozprávať všetky knihy o čarodejníkovi Herry Potterovi, ktoré boli jej obľúbenými. Učenie je pre ňu oveľa jednoduchšie ako pre ostatných, preto jej školské povinnosti nerobili žiadne problémy.

Rebecca si pamätá napr. na oslavu svojich prvých narodenín, ktorú preplakala, pretože jej mama obliekla „svrbivé šaty“. Potom si však uvedomila, že ide o zvláštny deň, keďže za ňou všetci chodili a aj keď tomu nerozumela, prestala plakať. V ten deň dostala od rodičov plyšovú hračku, ktorej sa veľmi bála. Jediné, čo dokázala bolo kričať a odtláčať ju, vždy keď ju uvidela.

Foto: Supplied

Momentálne sa stala súčasťou dvoch výskumov, ktoré sa zaoberajú fungovaním mysle. Cieľom výskumov je pomoc ľuďom trpiacim demenciou a Alzheimerom.

zdroj: dailymail.co.uk

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť