Kennedy Space Center
Fakty

Aké sú tajomstvá práce letových kontrolórov v NASA?

Stať sa a byť letovým kontrolórom v NASA nie je práve med lízať. Letoví kontrolóri americkej vesmírnej agentúry NASA sú zodpovední za bezpečnosť astronautov a kozmických lodí, monitoring Medzinárodnej vesmírnej stanice a poskytovanie stálej podpory misiám zo Zeme.
Obľúbené filmy s vesmírnou tematikou znázorňujú kontrolné centrum misií ako miesto neskutočného tlaku a stresujúcich pracovných podmienok. Letoví kontrolóri Johnsonovho kozmického centra v Houstone zodpovedajú predovšetkým za americký kozmický program a všeobecný výskum v oblasti letectva. Čomu sa vlastne venujú, čo všetko stojí za ich tvrdou a úspešnou prácou a ako vyzerá ich pracovný deň?

Foto: balettie.com

1. Profesia letového správcu
Existuje veľa profesií, ktoré zaisťujú hladký priebeh i bezpečnosť vesmírnych misií. Inžinieri, vedci, manažéri, technici, biomedici, inšpektori kvality i dizajnéri – všetci musia spolupracovať, aby zaistili bezpečnosť astronautov i kozmických lodí. Veľkosť tohto tímu sa líši v závislosti od posádky, pričom minimom sú šiesti ľudia. Kostru tímu tvorí Flight Director, Ground Control, Environmental Control Systems, Power Systems, Navigation Systems a Data and Communications Systems. Taký jeden rušný deň zamestná aspoň tucet ľudí iba v hlavnej miestnosti a mnoho jednotlivcov v ďalších miestnostiach. Bez ohľadu na to, koľko ľudí pracuje v danom okamihu v riadiacom stredisku, celková zodpovednosť je na pleciach „režiséra letu“ , ktorý riadi celý tím letových správcov.

Foto: pexels.com

2. Sú mladí
Ľudia sú často prekvapení, akí mladí kontrolóri skutočne sú. Napríklad počas letu Apollo 11 – misie z roku 1969, prvej, ktorej posádka pristála na Mesiaci – bol priemerný vek letových kontrolórov 28 rokov. Práve mladosť je rozhodujúca, keďže sa na každej náročnej úlohe pracuje dlhé hodiny. Práve mladí ľudia bez záväzkov v manželstve a bez detí sú ochotní a schopní pracovať v noci, cez víkend i v čase sviatkov.

Foto: pics-about-space.com

3. Túto prácu nezískali zo dňa na deň
Pochádzajú z rôznych študijných odborov, ale väčšina z nich získala diplomy v odbore vedy, technológií, strojárstva a matematiky. Ale aj také podnikanie alebo komunikácia sú žiadané. Nasleduje stáž priamo v NASA. Ašpirujúcich kontrolórov čaká ešte jeden rok tvrdej driny – vykonávajú rozličné skúšky, cvičenia, výskumy, podrobujú sa vyšetreniam a simuláciám rôznych nehôd a katastrof. Po úspešnom ukončení získavajú certifikát, ktorý ich podmieňuje k výkonu profesie.

Foto: ucc.org

4. Komunikácia je ich výsadou
Komunikačná zručnosť je značnou súčasťou spätnej väzby. Letoví inžinieri sú v prvom rade zodpovední za uplatňovanie všestranných technických znalostí, ale obdobne dôležitá je tiež vzájomná komunikácia. Schopnosť precíznej a stručnej komunikácie či objasnenia situácie najmä pod tlakom je v ich profesii kľúčová.

Foto: pexels.com

5. Stále samé „papierovačky“
Ich úlohou je sledovať dáta a uisťovať sa, že všetko funguje tak, ako má. Veľa práce pozostáva práve z „papierovačiek“. Kancelárska práca začína už pár rokov pred samotným začiatkom misie. Dôležitý je neustály tok informácií a príjem dát zo zariadení vo vesmíre.

Foto: balettie.com

6. Netrpia práve dostatkom vitamínu D
Táto práca si skutočne vyžaduje 24 hodín denne/7 dní v týždni/365 dní v roku. Zamestnanci NASA sú zvyknutí pracovať v tmavých miestnostiach a ich jediným zdrojom svetla je umelé svetlo z monitorov. Našťastie aj pre nich sú počas pracovnej zmeny vyhradené aspoň krátke pauzy. Ak ide o zmenu dennú, môžu sa na chvíľu poprechádzať na čerstvom vzduchu.

7. Nepriaznivé počasie je ich najväčšou výzvou
Ale aj na to má kozmické centrum v Houstone riešenie. Ak by zasiahol hurikán či iná prírodná katastrofa, aj NASA má svoju záložnú agentúru – Marshall Space Flight Center. Tá sa nachádza v meste Huntsville, v Alabame.

Foto: balettie.com

8. Káva a malé občerstvenie ich držia pri živote
Práca na dlhé pracovné zmeny a minimálne prestávky k tomu – tu pomôže iba kofeín a nejaká tá energetická tyčinka. Pracovníci často donesú množstvo dobrôt. Keď napríklad majú v práci významný deň, pochutnajú si aj na torte.

9. V skratkách musia byť doma
Pre prácu v NASA musia byť ľudia dobrí v skratkách, hlavne v akronymoch. Letoví kontrolóri hovoria a hlavne myslia v skratkách. FDO (Flight Dynamics Officer), EECOM (Electrical, Environmental, and Consumables Manager, PDRS (Payload Deploy Retrieval System), MMACS (Maintenance, Mechanical, Arm, and Crew Systems) – tieto a samozrejme mnoho iných musia ovládať dokonale. Skratky majú popísané všade na stoloch i s potrebnými ikonami. Bol by naozaj problém, keby si tak napríklad pomýlili skratku „ISS“ so skratkou „ISIS“.

Foto: space.com

10. Pohlavie už nie je rozhodujúce
Medzi letovými kontrolórmi boli do roku 1972 čisto muži. Ženy však v súčasnej dobe pracujú aj vo vedúcich pozíciách. Niekedy to vychádza aj tak, že v pracovnej skupine sú ženy s mužmi v pomere 50/50. Zaujímavosťou je to, že z celkového počtu absolventov v technických odboroch predstavujú ženy iba 20 %.

Foto: wired.com

11. Majú zmiešané pocity o filmoch, ktoré ich znázorňujú
Niektoré filmy popisujú ich prácu naozaj presne, iné sú dosť skreslené. Taký MARŤAN (2015) bol viac rozprávkový, zato APOLLO 13 (1995) viac reálnejšie. Obľúbený medzi nimi je aj film ARMAGEDDON (1998).

Foto: space.ca

12. Majú svoje vlastné zásady
Svoju prácu vzhľadom k obrovskej zodpovednosti za ľudské životy musia brať skutočne vážne. Držia sa svojich zásad, ktoré majú stále na očiach hneď pri vchode kontrolného centra. Ich hlavnými zásadami a nevyhnutnými vlastnosťami sú predovšetkým disciplína, pozornosť, vzájomná dôvera, zodpovednosť, húževnatosť a tímová práca.

Foto: balettie.com

13. Žasnú nad tým, aká je ich práca úžasná
Pracovať v NASA je ako pracovať kdekoľvek inde – aj tu sú kolegovia, šéfovia i výplatná páska. No tu majú zamestnanci výsadu komunikovať s ľuďmi, ktorí žijú a pracujú približne 250 míľ nad zemským povrchom a pomáhajú nám laikom chápať prepojenie vedy a technológie s výskumom vesmíru. Čo je však pre letových inžinierov ozaj šupa? Byť von za súmraku, na vlastné oči pozorovať Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), vidieť ju stúpať na večernej oblohe ako jasnú hviezdu. Potom ísť späť dovnútra riadiaceho centra a sledovať astronautov naživo  v nej – je to vskutku očarujúci okamih.

Foto: numerama.com

zdroj: mentalfloss.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť