cervik kope jamu_titulka
Zdroj: labs.openai.com, Vedelisteze.sk
Zaujímavosti, Zvieratá

Ako červíky kopú tunely pod zemou, keď nemajú končatiny?!

Mnohí z nás si myslia, že dážďovka (pozn. redakcie: hovorovo červík) je dobrá len ako návnada na rybu. No v skutočnosti ide o významného pomocníka v záhrade. Pomáhajú „obracať“ pôdu – znášajú organickú hmotu zhora a miešajú ju s pôdou pod ňou. Pomáhajú nám urobiť našu pôdu dostatočne dobrou na to, aby sme mohli v nej pestovať rastliny a potravu.

Červy nám pomáhajú zvyšovať množstvo vzduchu a vody v pôde. Rozkladajú organickú hmotu, napríklad listy a trávu, ktoré môžu potom využiť rastliny.

Väčšinu aktivít, ktoré ale dážďovky vykonávajú, robia pod zemou. Len málokedy ich nájdeme na povrchu s výnimkou dažďov, kedy sú nimi „zaplavené cesty“. Pýtali ste sa ale niekedy, ako sa pohybujú pod zemou? Ide predsa o drobné stvorenia, ktoré sú podlhovasté a nemajú žiadne končatiny, píše portál eekwi.org.

Ako sa červík pohybuje pod zemou?

Dážďovky žijú z pôdy, z ktorej získavajú živiny. Červík je pomerne jednoduchý živočích. Vo svojom vnútri má dve rúrky, jednu vo vnútri druhej. Vnútorná trubica je tráviaci trakt, ktorý možno z vonku vidieť ako tmavú čiaru vo vnútri. Čierna je preto, lebo je v nej potrava. No ešte vám neprezradíme, čo to je, to sa dozviete nižšie. Ide totiž o kľúč k tomu, ako sa pohybujú. Rovnako treba povedať, že červ je segmentovaný s výnimkou hlavy a väčšieho pásu, ktorý sa volá klitellum. Dospelá dážďovka môže mať 100 až 180 segmentov. Hlava je koniec, ktorý sa pohybuje dopredu a má ústa, ale nemá oči, pretože červy sú vždy pod zemou v tme. Klitellum (alebo pás), ktorý vidíte, obsahuje veľa žliaz, ktoré vylučujú hlien, aby vytvorili steny kukly, v ktorej sú uložené oplodnené vajíčka.

„Dážďovky majú samčie aj samičie reprodukčné orgány a môžu produkovať vajíčka, ako aj oplodniť ich.“

Pod bunkami kožného epitelu sa nachádza dobre vyvinuté svalstvo, ktoré sa skladá z dvoch vrstiev – priečneho a pozdĺžneho. Svaly im umožňujú pohyb dopredu a do strán. Červíky sa pohybujú pod zemou v malých tuneloch. No tie tam neboli. Tieto tunely tvorí červík! Asi sa pýtate ako, veď nemá ruky a ani žiadne ďalšie končatiny, aby mohol kopať. Odpoveď je, že ich na to nepotrebuje. Dôvodom je, že cestu pred sebou tvoria tak, že požierajú hlinu, ktorá im stojí v ceste. Inými slovami, na to, aby sa červík dostal dopredu, tak musí zjesť hlinu pred sebou! Pôda sa potom vylučuje s hlienom, aby sa vytvorili steny nory. Vedľajším produktom sú odliatky, resp. vermikompost. Ide o vysoko účinné organické hnojivo.

Hovorí sa, že všetky úrodné oblasti planéty aspoň raz prešli cez telá dážďoviek. Takže ak máte v záhrade dážďovky, tak vedzte, že je to dobré znamenia. Znamená to, že máte zdravú pôdu.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť