Nezaradené

Ako dlho bude ešte Arktída vyzerať tak ako ju poznáme?

S Arktídou to nevyzerá ružovo. Rok 2015 bol najteplejším zaznamenaným rokom pre túto oblasť, s najmenšou maximálnou rozlohou ľadu, ktorá sa objavila 15 dní skôr ako obyčajne. Kvôli stúpajúcim teplotám a zmenšovaniu sa ľadovej pokrývky (nielen v oceáne, ale aj na pevnine Grónska), nastali viditeľné zmeny v správaní zvierat a vo vyskytovaní sa rastlín na danom území. Tieto zmeny boli zdokumentované v správe Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA). (http://www.noaanews.noaa.gov/stories2015/121515-arctic-report-card-warmer-air-and-sea-declining-ice-continue-to-trigger-arctic-change.html)

Priemerná teplota vzduchu v Arktíde bola v porovnaní s priemerom medzi rokmi 1981 a 2010 o 1,3°C teplejšia ako medzi októbrom 2014 a septembrom 2015. Ale v porovnaní s 90-tymi rokmi sa rozdiel viac ako zdvojnásobí, a to na 3°C. Vedci tiež zistili, že väčšina vrstvy ľadu nachádzajúceho sa v Arktíde je iba jeden rok starý, čo znamená, že sa každý rok topí viac a viac. Taktiež sa dokumentovalo, ako sa viac ako 50% grónskeho pevninského ľadovcového príkrovu počas roku 2015 roztopilo. Ročná správa bola spracovaná 70 výskumníkmi z 11 krajín sveta.

annualtemp_oct2014-sep2015_610

Arctic_sea_ice_globe_610

„Otepľovanie prebieha v Arktíde viac ako dvakrát rýchlejšie ako niekde inde na svete,“ tvrdí Rick Spinrad, hlavný vedecký úradník Národného úradu pre oceán a atmosféru. „ Vieme, že je to kvôli klimatickým zmenám, ktorých vplyvy vytvárajú náročné podmienky pre arktické komunity, ktoré sú závislé od miestnej obživy a kultúrnej identity. Taktiež vieme, že to, čo sa odohráva v Arktíde, v Arktíde neostane. Zmeny tejto oblasti ovplyvňujú klímu a bezpečnosť na celom svete.

Stále rastúca teplota spôsobuje aj zmeny v populácií rýb. Druhy žijúce v studených arktických vodách sú vytláčané zo svojho prirodzeného prostredia ďalej na sever, zatiaľ čo sa tam presúvajú väčšie predátory z Atlantiku ako treska, Hippoglossoides platessoides alebo Sebastes mentella. Tieto väčšie ryby spôsobujú ďalšie škody dychtivým lovom na menšie pôvodné druhy, ktoré za normálnych okolností obývajú túto oblasť.

fish_ranges_ARC2015_610

long-rough-dab

AffichageImage

Takéto environmentálne zmeny ohrozujú aj väčších obyvateľov Antarktídy, ako napríklad mrože. Morské cicavce obvykle vylezú na ľadové kryhy za účelom rozmnožovania, kde sú chránené pred predátormi a búrkami. Vedci však zistili, že kvôli zmršťovaniu morského ľadu trávia zvieratá viac času na súši.

Walrus_haulout_with_locator_610

V posledných rokoch sa ich desiatky tisíc zhromažďovalo na kose severozápadne od Aljašky, čo viedlo k zvýšenie úmrtnosti mláďat, keď na pevnine vznikla panika a chaos. A pre samičky to znamená, že musia prejsť približne 177 kilometrov k potravinovej základni.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť