kava
Zaujímavosti

Ako pôsobí kofeín na náš mozog?

Kofeín. To je tá najnávykovejšia droga na svete.

Preteká našimi žilami pravidelne, či už prostredníctvom kávy alebo čaju. Pre mnohých sa stal neoddeliteľnou súčasťou ranného rituálu.

Priemerný človek v Spojených štátoch skonzumuje približne 300 mg denne, čo zodpovedá trom až štyrom kávovým lyžičkám a vyše 90% svetovej populácie príjma nejakú jeho formu.

Kofeín sa stal tak populárny, že dnes nám obchodné reťazce ponúkajú energetické nápoje, žuvačky, sušené mäso a iné nepredstaviteľné výrobky, ktoré sľubujú zákazníkom viac energie na zvládnutie náročného dňa.

 

 

Takže, poďme sa pozrieť na to, ako funguje náš mozog pod vplyvom kofeínu.

Existuje mnoho štúdií a výskumov. Niektoré z nich každodennú konzumáciu podporujú, iné sú zamerané na jeho negatívne účinky. S množstvom informácií, ktoré máme k dispozícií, často nevieme pracovať a cítime sa zmätení.

Predtým, než sa hlbšie pozrieme na to, ako kofeín pôsobí na náš mozog, by sme mali najprv pochopiť ako kofeín funguje.

Ako kofeín funguje?

Kofeín je, jednoducho povedané, zložka, ktorá sa nachádza v 60 rôznych rastlinách na celom svete, vrátane kakaových bôbov, čajových lístkov a kolových orechov.

A čo je na kofeíne zvlášť zaujímavé, jeho chemicky príbuzné zlúčeniny sa nachádzajú všade okolo nás.

Počas každého okamihu, keď sme hore, sa neuróny v našom mozgu neutíchajúco hmýria a predávajú informácie. Počas tejto paľby neurónov vytvárajú ako vedľajší produkt adenozín a náš nervový systém aktívne monitoruje jeho hladinu pomocou receptorov.

 

Na konci dňa sme často veľmi unavení, pretože hladina adenozínu dosiahne v mozgu a mieche určitú úroveň; hlavne keď sa učíme niečo nové. Vzhľadom k tomu, že veľkosť a tvar molekuly kofeínu a adenozínu sú podobné, naše telo ho príjma ako rovnocennú náhradu a to vedie k vnímaniu adenozínových receptorov ako tých správnych.

S týmito nahradenými receptormi dochádza k blokovaniu tých pôvodných a tak vlastné mozgové stimulanty, dopamín a glutamát, môžu robiť svoju prácu voľnejšie a bez rozptyľovania, čo nám dodá viac stimulovanej energie. Energia navyše je skvelá pre tých, ktorí potrebujú „zrýchliť“, ale nemusí to byť prospešné pre náš mozog.

 

Nevýhody užívania kávy

1.Problémy so spánkom

Všetci sme už zažili noci, kedy sme sa prehadzovali zo strany na stranu, pretože sme proste nemohli zaspať. Aj keď dávka kofeínu v dopoludňajších hodinách je úplne v poriadku, mali by sme byť opatrní pri jeho konzumácií vo večerných hodinách, hlavne ak je niekto na kofeín citlivý alebo chodí skoro spať.

Takže, do kedy je bezpečné piť kofeín, aby mal len malý alebo žiadny efekt na kvalitu spánku?

Podľa Journal of Clinical Sleep Medicine je ten správny čas s konzumáciou kofeínu šesť hodín pred spánkom.

2. Úpadky energie

Pokiaľ pijeme kávu alebo vo všeobecnosti konzumujeme kofeín na pravidelnej báze, je normálne, že po tom, čo zvýšená miera energie vyprchá, nastane v našom tele energetický úpadok. Je to preto, že kofeín najprv stimuluje telo, aby produkovalo viac adrenalínu a dopamínu ako obyčajne (sú to látky, ktoré prispievajú k nárastu energie a pozitívnej nálady). Keď hladina týchto chemických látok začne opäť klesať, výsledným efektom bude úbytok energie a tiež nálady.

3. Pálenie záhy alebo žalúdočné ťažkosti

Veľká časť ľudského tela pozostáva z vody. Potrebujeme ju, aby sme sa cítili zdraví a plní energie. Kofeín ale vodu z nášho tela odstraňuje a kvôli tomu sa cítime dehydratovaní.
Taktiež zvyšuje množstvo kyseliny v žalúdku, čo zapríčiňuje pálenie záhy.

 

Pozitívne účinky kávy

1.Spaľuje tuky

Skvelá vec na káve je to, že má nízky kalorický príjem. Normálna porcia čiernej kávy obsahuje iba 2 kalórie (bez cukru a smotany).

Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že kofeín by mohol urýchľovať metabolizmus o 3 až 11 percent. To je dôvod, prečo väčšina prípravkov na chudnutie obsahuje isté množstvo kofeínu.
Treba mať ale na pamäti, že tento efekt nebude vplývať na dlhodobých konzumentov kávy.

2. Živiny pre naše telo

Jedna šálka kávy obsahuje:

• Riboflavin (Vitamín B2) – 11% RDA
• Kyselina pantoténová (Vitamín B5) – 6% RDA
Mangán a draslík – 3% RDA
• Horčík a niacín (Vitamín B3) – 2% RDA
Okrem toho, káva je jedným z najväčších zdrojov antioxidantov pre naše telo.

3. Znižuje riziko chorôb

Od cukrovky, cez demenciu a Parkinsonovu chorobu, až po Alzheimerovu chorobu. Konzumenti kávy majú oveľa menšie riziko, že budú v budúcnosti trpieť na nejakú z týchto chorôb. Niekoľko štúdií ukazuje, že konzumenti kávy majú:

• Až do 65% nižšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby
• Oveľa nižšie riziko vzniku Parkinsonovej choroby; so znížením rizika od 32% do 60%
23% až 50% menšie riziko vzniku cukrovky
15% menšie riziko rakoviny hrubého čreva (to platí pre tých, ktorí pijú 4 až 5 šálok kávy denne)

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť