jedlo ktore by sme nemali jest
Zdroj: Pixbay.com (krisward2018) a unsplash.com (Mike)
Jednohubky, Ľudské telo

Ako reaguje vaše telo na pôst? Jeho účinky ocenia aj tí, ktorí bojujú s nadváhou!

Pôst sa stáva čoraz populárnejšou súčasťou životného štýlu mnohých ľudí a nejde už len o záležitosť náboženského presvedčenia. Ide o dobrovoľné obmedzenie niektorých alebo všetkých jedál či nápojov na určitý čas. Aj keď sa to nemusí zdať, krátkodobé pôstenie má pre naše telo vynikajúce zdravotné benefity, nehovoriac o výhode pre tých, ktorí sa usilujú o zníženie svojej telesnej hmotnosti.

Je však nesmierne dôležité zdržať pôst zdravým spôsobom. Množstvo procesov, ktoré sa v dôsledku držania pôstu v našom tele spustia, nie sú zvyčajne stimulované, pretože ich narúša neustály prítok energie plynúcej z prijímanej potravy. Pôst pomáha k očiste nášho tela od toxínov a k zabráneniu prístupu nášho organizmu ku glukóze, čo núti bunky hľadať inú alternatívu výroby energie. Výsledkom toho je, že telo začne proces výroby vlastného cukru, počas ktorého pečeň napomáha k premene nesacharidových materiálov na energiu glukózy. Šetrením energie počas pôstu sa náš bazálny metabolizmus zefektívni a dochádza k zníženiu srdcovej frekvencie a krvného tlaku.

Ďalší proces, ktorý sa v tele pri pôste spustí, je ketóza, kedy naše telo spaľuje uložený tuk ako hlavný zdroj energie a výsledkom je chudnutie a vyrovnávanie hladiny cukru v krvi. Navyše pôst vystavuje telo miernemu stresu, ktorému sa bunky prispôsobia a tým sa stanú silnejšími a odolnejšími, píše bouldermedicalcenter.com.

Vyberte si tú najvhodnejšiu alternatívu pôstu pre vaše telo

Štúdiou sa podarilo identifikovať 3 typy pôstenia, ktoré majú pozitívne účinky na dlhovekosť. Prvá forma pôstu je obmedzenie príjmu kalórií na konkrétny časový rámec. Tento rámec je prispôsobený naším takzvaným telesným hodinám, ktoré predstavujú prirodzený cyklus, ktorý hovorí nášmu telu, kedy máme spať, vstávať alebo jesť.

Napríklad jedenie len v čase od 9:00 do 17:00 je formou prispôsobenia sa našim hodinám, pretože naše telo prirodzene v tomto čase očakáva prísun energie. Na druhej strane čas, ktorý by sme mali venovať spánku počas nočných hodín, nie je vhodný na konzumáciu jedla. Táto neprirodzená doba stravovania by narušila procesy v tele a tie by potom nefungovali synchronizovane.

Ďalšou možnosťou pôstenia sa je prerušované obmedzenie kalórií, kedy sa počas dvoch dní kalorický príjem zníži na polovicu a sacharidy sú úplne vynechané. Táto možnosť krátkodobého pôstu prevedie naše telo krátkou a intenzívnou terapiou.

Posledná a asi najmenej bezpečná forma pôstu je taká, ktorá obmedzuje príjem kalórií na tri až päť dní, čím sú bunky nútené vyčerpať zásoby glykogénu a začať proces ketózy. Pri tejto forme nie je náš organizmus úplne bez príjmu kalórií, odporúčaný denný príjem je približne 1 000 kalórií, čím budeme plnohodnotne čerpať výhody z pôstenia a zároveň nedôjde k úplnému vyčerpania živín. Táto forma je najefektívnejšia z pohľadu úbytku hmotnosti a očisty organizmu.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť