static.pexels.com

Vedci vykonali experiment na skupine 24 žien, ktoré si práve nalakovali nechty. Výsledky sú alarmujúce…

Odborníci radia, aby sa ženy vyvarovali častému používaniu laku na nechty. Ale prečo?

Niečo z chémie…

Nebezpečenstvo laku na nechty spočíva v jeho toxicite. Niektoré laky obsahujú nasledujúce zložky: toluén, formaldehyd, dibutyl ftalát a trifenylfosfát. Toluén sa používa ako rozpúšťadlo. Dodáva nechtom po aplikácii laku hladký povrch. Dráždi oči, pôsobí tlmivo na centrálnu nervovú sústavu a kardiovaskulárny systém. Existujú domnienky, že môže spôsobiť i poruchy plodnosti. Často je zneužívaný narkomanmi, ktorí úmyselne vdychujú jeho pary. Príznakmi sú bolesti hlavy, zvracanie, neskôr je navodený stav opitosti. Nie sú zriedkavé ani sluchové a zrakové halucinácie.

Formaldehyd je bezfarebný, štipľavo zapáchajúci plyn. Okrem toho, že sa využíva na konzerváciu rôzneho biologického materiálu, predlžuje i dobu použiteľnosti laku. Dráždi oči, kožu, dýchacie cesty. Je preukázaným karcinogénom.

Dibutyl ftalát sa používa do laku ako aróma. Prítomnosť tejto zložky v laku môže spôsobiť poruchy endokrinného systému, ochorenia dýchacích ciest a v neposlednom rade i reprodukčné problémy.
Foto: brightside.me

Vedci vykonali experiment na skupine 24 žien. 6 hodín po nanesení laku sa u väčšiny žien potvrdila zvýšená hladina difenylfosfátu, ktorý sa vytvára, keď telo metabolizuje trifenylfosfát. 10 hodín od začiatku pokusu hladina difenylfosfátu stúpla na hodnotu, ktorá je 7-násobne vyššia ako je norma. Tieto výsledky sú alarmujúce, pretože trifenylfosfát môže spôsobovať poruchy endokrinného systému, inými slovami, narušuje hormonálnu reguláciu organizmu. U zvierat sa prejavila svalová slabosť, paralýza, poruchy reprodukčného aparátu a vývojové nezrovnalosti.

Nemyslíme si, že by sa nám podarilo odradiť ženy od lakovania nechtov. O to sa ani nesnažíme. V konečnom dôsledku by to bolo zbytočné. Odporúčame si však okrem odtieňu, pozorne preštudovať aj zloženie laku.

My ženy tvrdíme, že vlasy a nechty sú  korunkou krásy. Tak schválne milé dámy, pri najbližšej príležitosti schovajte ruky za chrbát a spýtajte sa svojho partnera, akej farby je váš aktuálny lak ?

zdroj: brightside.me

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť