arabske cislice kto ich vymyslel
Zdroj: flickr.com (Gene Han)
Fakty, História, Zaujímavosti

Arabské číslice nevymysleli Arabi. Aký je ich pôvod a kedy sme si ich osvojili?

V škole nás učili, že existujú arabské a rímske číslice. Arabské číslice používame prakticky každý deň, napríklad pri písaní času alebo telefónnych čísel. Kedy vznikli a kto ich vymyslel? Prvou zaujímavosťou je, že arabské číslice nevymysleli Arabi. Ak by sme chceli byť presní, tak správnejšie by bolo povedať, že nám ich ukázali. Nevymysleli ich dokonca ani Rimania! Kde majú teda svoj pôvod?

Arabské číslice a ich pôvod

Arabské číslice sú sada symbolov 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0, ktoré predstavujú v desiatkovej sústave čísla. Do Európy sa dostali prostredníctvom spisov blízkovýchodných matematikov, najmä al-Khwarizmiho a al-Kindiho, približne v 12. storočí, ktorí priniesli knihy o princípoch používania arabských čísiel. Tieto knihy viedli k šíreniu čísel na Blízky východ a časti Západu. V Európe sa arabské číslice ale v pravom slova zmysle „udomácnili“ až potom, ako Leonardo Fibonacci prišiel v roku 1202 s dielom Kniha počtov.  No arabské čísla vznikli v 6. alebo 7. storočí a to v Indii. Zaujímavosťou je, že o šírenie arabských čísiel V Európe sa pokúsil okolo roku 1000 aj pápež Silvester II., no jeho snaha bola márna.

Práve v alžírskom meste Béjaïa sa taliansky učenec Fibonacci prvýkrát stretol s číslovkami. Jeho práca bola kľúčová pri ich propagácii v celej Európe. Európsky obchod, knihy a kolonializmus pomohli spopularizovať prijatie arabských číslic na celom svete.

V 10. storočí učenci z Blízkeho východu používali už číslice na vývoj zlomkov a percent. Neskôr v tom istom storočí zaviedol matematik Sind ibn Ali desatinnú čiarku. S tým prišiel nový spôsob zápisu čísel nazývaný „pieskový stôl“. Nakoniec číslice na pieskovom stole nadobudli podobu dnes používaných písaných čísel.

Čísla, ako ich dnes poznáme, sa vyvinuli z takzvanej „Brahmi“, čo je indický číselný systém, ktorý vznikol tri storočia pred Kristom. Budhistické nápisy z tohto obdobia ukazujú použitie symbolov zodpovedajúcich číslam jedna, štyri a šesť. Len pre porovnanie, nižšie si môžete pozrieť, ako vyzerajú arabské číslice po boku brahmi.

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
𑁦 𑁧 𑁨 𑁩 𑁪 𑁫 𑁬 𑁭 𑁮 𑁯

Neskôr myslitelia svojej doby vyvinuli v polovici druhého storočia šesťdesiatkovú číselnú sústavu. Zaujímavosťou je, že približne do 9. storočia sme nepoužívali nulu. Dôvodom je, že nula sa nepovažovala za skutočné číslo, skôr za absenciu akýchkoľvek čísel.

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť