commons.wikimedia.org
Women wait to greet the Governor General of Asutralia, Quentin Bryce, on her visit to the Hamlin Fistula Hospital that is supported by AusAid, in Addis Ababa, Ethiopia on the 27th March, 2009. This is the first ever official visit of an Australian head of State to Southern and Eastern Africa and aims Êto highlight the increased support the Australian Government is to give to aid programs throughout the region.

Mapa predsudkov na základe Havradského testu – Európania ešte stále vnímajú čiernu rasu negatívne. Slovensko je jedným z najhorších

Máme rasizmus zakorenený v sebe? Práve táto otázka sa vynára pri sledovaní výsledkov testu asociácií harvardského projektu Implicit. Európania vnímajú čiernu rasu stále negatívne.

Univerzita Harvard vedie od roku 2002 projekt s názvom Implicit. Prostredníctvom neho uskutočnila na početnej vzorke Európanov jednoduchý test, v ktorom sa zisťovalo, ako jednoducho si ľudia dokážu spojiť pojem s určitou vlastnosťou či pocitom. Test sa vykonával cez webstránku a zúčastnilo sa ho množstvo európskych národov. Na vytvorenie mapy sa získavali dáta z úlohy na priradenie pozitívnych alebo negatívnych asociácií k čiernej rase.

Foto: medicalxpress.com

Výsledok priam šokoval, no európske národy sa stále na inú rasu pozerajú v prvom rade cez predsudky. Ešte lepší pohľad poskytuje mapa, zložená z konečných čísiel. Ani jeden národ sa nedostal pod nulu.

Krajiny označené červenou farbou vnímajú ľudí čiernej farby pleti negatívnejšie. Tie modré sa k negatívu prikláňali menej.

Foto: nosikot.livejournal.com / Tom Stafford

Voči čiernej rase majú predsudky všetky európske národy. Aj napriek tomu, že dnes žijeme v oveľa slobodnejšom a možno tolerantnejšom svete, niektoré veci máme v sebe hlboko zakorenené. Naša myseľ ešte stále vníma inú rasu ako čosi nezvyčajné a z toho dôvodu jej možno v prvotnom význame priradí negatívne myšlienky. To však ešte neznamená, že všetci Európania sú rasisti.

Interpretácia výsledkov testu z Univerzity Harvard je komplikovaná aj kvôli tomu, že vo vnímaní odlišných rás má svoj podstatný význam dlhodobý kultúrny vývin mnohých spoločností. Množstvo červenej je však aj napriek tomu zarážajúce a určite stojí za pozornosť.

zdroj: iflscience.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť