Nezaradené

Zem má ešte jeden, a pekne divoký mesiac!

Mesiac (Luna) má v ľudskej mytológii aj poézii výsadné postavenie. Je to navyše jediné mimozemské teleso na ktorom zastala noha človeka. Avšak, nie je jedinou prirodzenou družicou. Modrá planéta má ešte menší, päťkilometrový satelit, ktorý nie je, až tak moc známy…

3753 Cruithne bol objavený až v roku 1997 a okolo Zeme vykrajuje trochu divokú dráhu, ktorá by nás vzhľadom k možnému stretu mohla znervózňovať. Astrofyzici však podľa webu Conversation uisťujú, že by nám nemalo nič hroziť pre najbližších 2750 rokov.

Pod pojmom divoká dráha sa neskrýva nejaká bežná eliptická orbita. Náš druhý, 5 kilometrový mesiac vytvára niečo, čo sa dá prirovnať k podkove.

V slnečnej sústave to nie je nič neobvyklé. Napríklad Saturn má takto rozdivočelých hneď niekoľko mesiacov. Dráha Cruithne je tak chaotická, že sa dostáva tu a tam do blízkosti Venuše alebo naopak Marsu. Zatiaľ čo okolo slnka tento kúsok obehne za jeden rok. Dokončenie kompletného cyklu obehov okolo Zeme zaberá 800 rokov.

Cruithne sa môže v priebehu necelých troch tisíc rokov stretnúť so Zemou, čo by bolo pre život fatálne, a ak sa to nestane, hrozí stret počas 8000 rokov s Venušou. A aby toho nebolo dosť, v okolí Zeme sú aj ďalšie menšie kvazisatelity – kusy skál s podivnou dráhou. Ľudstvo pritom stále nemá spoľahlivo odskúšanú technológiu, ako sa pred takými zdivočenými mesiačiky ubrániť.

Na titulnom obrázku je Cruithne zasadený medzi Zem a Mesiac Zdroj: NASA

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť