pixabay.com
Nezaradené

Bernský dohovor uvádza vlka na zozname prísne chránených živočíchov. Slovensko si napriek tomu vybojovalo výnimku na jeho lov

V Malej Fatre žijú už len dve svorky. Naozaj chceme zničiť život týchto inteligentných zvierat?

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka každoročne určia sezónu, počas ktorej môžu poľovníci loviť vlkov. Tento rok to bolo rozmedzie medzi 1. novembrom a 15. januárom. Kvóty boli nastavené na maximálne 70 jedincov, poľovníkom sa túto kvótu (vďakabohu) nepodarilo naplniť.

V tomto období ulovili na Slovensku 48 vlkov, ochranári zdvíhajú varovný prst. Michal Kalaš z Fatranského spolku upozorňuje, že jeden z chránených živočíchov bol deň pred Silvestrom ulovený v tesnej blízkosti hraníc Územia európskeho významu Malá Fatra pri Turanoch. Vo vnútri hraníc územia je lov na vlka dravého celoročné zakázaný. Ak však vlk opustí toto územie, môžu na neho poľovníci vystreliť. Vlka delilo od chránenej zóny len 770 metrov.

Foto: pixabay.com

Podľa monitoringu ochranárov žijú v oblasti Malej Fatry len dve svorky vlkov, jedna trojčlenná s piatimi mláďatami a druhá dvojčlenná svorka. Riaditeľ správy NP Malá Fatra Michal Kalaš však tvrdí, že dvaja jedinci sa za svorku už nedajú považovať.

Zoológ Kalaš tvrdí, že vlk nie je pre človeka nebezpečný s výnimkou besného alebo chorého jedinca. Stretnutie s týmto predátorom v lesoch Malej Fatry bolo zážitkom aj pre skúseného ochranára.

„Vlka som mal šťastie vidieť dvakrát v živote. Podotýkam, že v týchto horách sa pohybujem dňom a nocou viac ako dve desaťročia,“ priznáva profesionálny ochranár M. Kalaš.

Foto: pixabay.com

Vlci sú spoločenské zvieratá. Život vo svorke im umožňuje dokonalejšiu techniku lovu. Vo svorke panuje silná hierarchia rodičovského páru, ktorý  sa ako jediný môže rozmnožovať. Lov vlka preto negatívne pôsobí na túto hierarchiu.

Bernský dohovor uvádza vlka na zozname prísne chránených živočíchov, Slovensko si napriek tomu vybojovalo výnimku, kedy môžu poľovníci vlka legálne loviť.

Ak si chcete prečítať popis lovu od strelca, ktorý sa zo svojho úlovku tešil, nájdete ho TU! Možno práve jeho slová vás nakopnú k tomu, aby ste sa začali viac zaujímať o dianie a praktiky v oblasti poľovníctva.

V prípade, že máte záujem o túto tému, dávam do pozornosti petíciu za reguláciu poľovníctva, ktorú nájdete TU.

zdroj: nasturiec.sme.sk

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť