Boxerské rukavice s klincami alebo nie príliš cenná zlatá medaila. Fakty o olympiáde, ktoré ste asi netušili

Koná sa každé štyri roky a všetci športovci ju považujú za najprestížnejšie podujatie. Už o pár dní začína ďalšia letná olympiáda v brazílskom Rio de Janeiro a určite to bude zaujímavé športové divadlo. Tu je pár zaujímavostí, o ktorých ste možno netušili.

Olympiáda bola v minulosti dosť krvavou záležitosťou a v niektorých prípadoch aj smrtiacou. Napríklad boxeri používali rukavice s klincami.
ancientolympics
img: via list25.com

Prvá moderná olympiáda bola usporiadaná v roku 1896 v Aténach a stála zhruba 448-tisíc dolárov.

Postavenie olympijského štadióna v dnešnej dobe stojí stovky miliónov dolárov. Za tie peniaze by sme dokázali napríklad poslať človeka na mesiac. Niekoľkokrát.

Na výrobu jedného košíka na bedminton je použitých 16 husacích pier. Tie najlepšie sú vraj na ľavom krídle.
shuttlecock
img: via list25.com

Od počiatku modernej olympiády (viac ako 100 rokov) vyhrali Američania viac ako polovicu všetkých medailí v kategórii skoky do vody.
diving
img: via list25.com

Aj keď zlatá olympijská medaila vyzerá cenne, jej reálna hodnota je len niečo okolo 700 dolárov, čo je napríklad len polovičná cena najdrahšieho koláča, ktorý bol kedy upečený

Vo futbale hrozia zranenia ako vyvrtnutý členok alebo zlomenie holennej kosti, no na každý olympijský futbalový zápas pripadá v priemete až 11 simulovaných zranení.
soccer
img: via list25.com

Londýn je jediným mestom, ktoré usporiadalo olympiádu trikrát.
London
img: via list25.com

Až v roku 2012 sa do olympijského boxerského ringu dostali aj ženy.

Afrika, Južná Amerika a Antarktída sú jediné kontinenty, kde nebola ešte nikdy usporiadaná olympiáda. Samozrejme, to sa zmení už o pár dní, kedy letné olympijské hry hostí Rio de Janeiro.

Na prvých olympijských hrách bolo najcennejším kovom striebro. Až neskôr ho vystriedalo zlato.
silver
img: via list25.com

V roku 1908 bol olympijský maratón predĺžený o jednu míľu. Hovorí sa, že preto, aby kráľovská rodina mohla vidieť z Windsorského hradu štart aj cieľ maratónu.

Olympijskí bežci dosahujú rýchlosť okolo 50km/h. Za to by mohli na niektorých cestách dostať aj pokutu
sprinters
img: via list25.com

Najstarším olympionikom bol švédsky strelec Oscar Swahn. Vyhral zlatú medailu ako 60-ročný na olympiáde v roku 1908. Navyše v roku 1920 v Antverpách sa opäť olympiády zúčastnil a bol korunovaný za najstaršieho olympionika vo veku 72 rokov.

Výroba loga pre minulú olympiádu v Londýne stála 400-tisíc libier. Je to viac ako náklady na prvú modernú olympiádu.

Na prvých troch olympiádach chýbali ešte ohňostroje, ale už v roku 1906 bol otvárací ceremoniál so všetkou parádou.

Aby sa konkrétny šport dostal na olympijsky zoznam musí najprv spĺňať základné podmienky. Na profesionálnej úrovni sa mu musia venovať muži minimálne zo 75 krajín a najmenej 4 kontinentov a ženy zo 40 krajín a najmenej 3 kontinentov.

Zlaté medaily z olympiády v roku 2012 v Londýne boli doteraz najväčšie a najťažšie v histórii. Prevažne boli zo striebra, obsahovali iba okolo 1,5% zlata.
medals2012
img: via list25.com

Moderná olympijská pochodeň (fakľa) má počiatky v roku 1936 v Berlíne. Hitler obnovil antickú tradíciu pravdepodobne pre potreby propagandy.
hitlertorch
img: via list25.com

Pochodeň je navrhovaná tak, aby vydržala tvrdé podmienky a napríklad v roku 2000 sa dostala aj pod vodu. A horela!
greatbarrierreef
img: via list25.com

Najextrémnejšou prepravou pochodne bola určite tá v roku 1976. Bola poslaná cez oceán pomocou rádiového signálu z Atén, ktorý na druhej strane spustil laser, ktorý pochodeň zapálil.
lasers
img: via list25.com

img: via list25.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť