Tasr
Nezaradené

Bratislava je tretím najbohatším regiónom EÚ, predbehla aj Štokholm alebo Londýn

Európska komisia vydala Index regionálnej konkurencieschopnosti 2016, ktorý porovnáva konkurencieschopnosť 262 regiónov únie. Konkurencieschopnosť je miera, akou dokáže región ponúknuť atraktívne prostredie pre biznis a život.

V rámci indexu sa Európska komisia pozrela aj na HDP na hlavu, upravené podľa cenovej úrovne konkrétneho regiónu. A práve v tejto štatistike dosiahla Bratislava závratné tretie miesto. Predbehla tak aj ekonomické mašiny ako Londýn alebo Paríž.

Zvyšné slovenské regióny skončili na omnoho nižších priečkach. Neprekvapivo najlepšie sa umiestnilo Západné Slovensko (196. miesto). Za ním nasledujú Stredné Slovensko (226. miesto) a Východné Slovensko (241. miesto).

Foto: architectsjournal.co.uk

Ako každú štatistiku, aj túto, treba brať s rezervou. Slovenský biznis je vysoko centralizovaný v Bratislave a nachádzajú sa tu aj takmer všetky vládne inštitúcie.

„Takto nastavené pravidlá nadhodnocujú Bratislavu a podhodnocujú zvyšok Slovenska. Skresľujúce sú aj údaje ´na hlavu´. Oficiálne žije v Bratislave vyše 400-tisíc ľudí, no reálny počet je ďaleko vyšší,“ povedal pre HNonline.sk Kamil Boros z X-Trade Brokers.

Podstatným faktorom je aj veľkosť regiónu, z ktorého sa štatistika počíta. Práve v prípade Londýna a Paríža sa brali do úvahy ich širšie administratívne regióny, teda Londýn a okolie a Île-de-France. Tie na rozdiel od Bratislavského kraja zahŕňajú aj menej výkonné okrajové oblasti.

Foto: thousandwonders.net

Celkový rebríček konkurencieschopnosti poskytuje komplexnejší pohľad na stav regiónov. Zohľadňujú sa tu okrem HDP aj ukazovatele ako makroekonomická stabilita, zdravie, infraštruktúra alebo vzdelanosť. Tu sa Bratislava umiestnila až na 96. mieste.

Vysoké umiestnenie Bratislavy je určite pekným číslom. No neznamená to, že môžeme zaspať na vavrínoch. Stále máme čo robiť aby sa naše regióny vyrovnali tým svetovým aj v ostatných aspektoch, nie len v relatívne skreslenom HDP na hlavu. Začať treba od dopravnej infraštruktúry, ktorá je kľúčová pre vyrovnanie rozdielov medzi regiónmi a zníženie miery centralizácie.

Foto: mapio.net

Tu je zoznam 15 regiónov s najvyšším skóre:

  1. Luxemburg, Luxembursko – 269
  2. Hamburg, Nemecko – 207
  3. Bratislavský kraj, Slovensko – 187
  4. Groningen, Holandsko – 181
  5. Île-de-France, Francúzsko – 180
  6. Horné Bavorsko, Nemecko – 180
  7. Štokholm, Švédsko – 177
  8. Brusel, Belgicko – 166
  9. Darmstadt, Nemecko – 164
  10. Severovýchodné Škótsko – 164
  11. Brémy, Nemecko – 162
  12. Stuttgart, Nemecko – 161
  13. Londýn a okolie, Veľká Británia – 160
  14. Hovedstaden, Dánsko – 158
  15. Utrecht, Holandsko – 156
Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť