pixabay.com
Nezaradené

Britská štúdia prináša prekvapivé zistenia, ateisti a hlboko veriaci ľudia sa najmenej boja smrti

V živote je istá len jedna vec, a to smrť. Do akej miery sa jej bojíme?

Strach z úplného konca ovplyvňuje hneď viacero vecí. Je to kultúra, do ktorej sa rodíme, osvojovanie si okolitej spoločnosti či náboženstvo, ktoré buď prijmeme alebo mu vzdorujeme. To, či sa rozhodnete byť hlboko veriacim človekom alebo odmietavým ateistom napokon vyústi aj vo váš názor na samotnú smrť.

Mnohé kultúry a náboženstvá ju totiž vnímajú rôzne. Vedci z Oxfordskej univerzity vo Veľkej Británii sa na základe niekoľkých dokumentov pokúšali vyhodnotiť stanovisko, akým priemerný človek vníma smrť. Ako ju vníma napríklad zarytý ateista? Výsledky sú prekvapivé. Či už ide o ateistu alebo o nábožensky založeného človeka, smrť pre nich nie je rozdielom. Najmä pokiaľ ide o strach z nej.

Podľa štúdie, uverejnenej v časopise Religion, Brain & Behaviour, sa totiž tieto dve skupiny ľudí smrti boja najmenej. Východiskom bola jednoduchá hypotéza, ktorá hovorí o tom, že podstatou ľudského života je na jednej strane túžba žiť a na druhej vedomie o istej smrti. Takéto vnímanie sveta napokon ovplyvňuje človeka aj v tých najjednoduchších voľbách.

Britský tím do svojho výskumu zahrnul informácie z celkových 100 štúdií v rámci rokov 1961 až 2014. Došli k jednoduchému záveru – so silnejšou vierou klesá aj strach zo smrti.

Rovnako však dopadli aj ateisti, čo môže mnohých prekvapiť. Tí sa takisto smrti neboja, čo možno vyplýva z ich silného presvedčenia. Vedci sú toho názoru, že ak aj nejaký ateista pocíti stres z nevyhnutného konca, v konečnom dôsledku sa tomuto pocitu pokúsi vyhnúť, a to priklonením sa k náboženstvu.

Čo z toho napokon vyplýva? Odveké predstavy o viere sa možno trochu mýlia a opäť sme sa raz presvedčili o tom, že aj dva úplne odlišné smery môžu mať niečo spoločné.

zdroj: sciencealert.com

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť