rotujuca-zem
Zdroj: vygenerované cez openai.com (via Vosveteitit.sk)
Jednohubky, Zaujímavosti

Čo by sa stalo, ak by sa Zem náhle prestala otáčať? Tomuto by sme čelili a nebolo by to nič príjemné!

Zem je planétou, ktorá sa pohybuje a otáča okolo svojej osi. Je to prirodzený proces, ktorý si mnohí z nás ani neuvedomujú. Pre tých, ktorí nevedia, tak každý z nás sa neustále otáča rýchlosťou približne 1600 km/h. No vzhľadom na to, že sa otáčame spolu s Zemou, tak to necítime. Viete si ale predstaviť, že by sa naša planéta náhle zastavila? Je to nepravdepodobný scenár, no predsa len, čo si myslíte, čo by potom nasledovalo?!

Pre zastavenie rotácie Zeme by muselo dôjsť k zásadným zmenám v jej vnútornom jadre, zemskom plášti alebo vonkajšom prostredí. Napríklad, ak by Zem narazila do veľmi veľkého telesa, ako je napríklad iná planéta alebo veľký asteroid, mohlo by to spôsobiť značné zmeny v rozložení hmoty a momentu hybnosti. V dôsledku toho by rotácia Zeme mohla byť výrazne ovplyvnená alebo úplne zastavená. Alebo si predstavte, že Zem by sa zrazu ocitla v blízkosti inej veľkej planéty alebo iným hmotným telesom, v dôsledku čoho by sa vytvoril gravitačný vplyv, ktorý by náhle spomalil a nakoniec zastavil rotáciu Zeme. Tých scenárov, čo by mohlo spôsobiť zastavenie rotácie Zeme, je viacero. No nemusíte báť, nič také nám nehrozí.

Predstavte si, že Zem sa zrazu zastavila vo svojom pohybe rotácie

Následky by boli katastrofálne a dramatické, vysvetľuje technologicko-vedecký portál Vosveteit.sk. Výpočty ukazujú, že ak by sa rotácia Zeme zastavila, všetko by odrazu letelo smerom na východ rýchlosťou okolo 1600 km/h. Ľudia, autá, zvieratá – všetko by bolo vrhnuté do vzduchu.

Toto hromadné vyletenie by spôsobilo obrovské škody. Veterné smršte by sa valili rýchlosťou až štvornásobne vyššou než najrýchlejšie zaznamenané veterné rýchlosti na Zemi. Silné vetry by mali katastrofálny vplyv na infraštruktúru, zatiaľ čo tlaková vlna by mala podobný efekt ako výbuch atómovej bomby. Veľké vodné vlny by sa valili po pevnine, spôsobujúc rozsiahle zaplavenie a vytvárajúc dva gigantické oceány na severe a juhu.

Avšak vplyvy by boli ešte dramatickejšie. Deň by trval jeden rok, čo znamená, že by sme mali polročné obdobia svetla a tmy. Život na Zemi by čelil podmienkam, aké si len málokto vie predstaviť. Vegetácia by nebola schopná rásť, pretože by nebolo dostatok slnečného svetla a tepla. Ľudia by sa museli spoliehať na veľmi obmedzené zdroje potravy a vody, čo by viedlo k rozsiahlemu hladu a nedostatku živín.

Jedným z najnebezpečnejších aspektov by bola strata magnetického poľa Zeme. Toto magnetické pole nás chráni pred škodlivým slnečným žiarením. Bez neho by sme boli vystavení nebezpečným časticiam a žiareniu zo Slnka, čo by mohlo mať vážne následky pre naše zdravie a životné prostredie.

Takáto zastavenie rotácie Zeme je však veľmi nepravdepodobné. Aj keď dochádza k miernemu spomaleniu rotácie, ide o veľmi malé hodnoty, ktoré sa ťažko zaznamenajú. Zem sa stále točí a rotuje, čo je nevyhnutné pre udržanie stability a podmienok potrebných pre život na našej planéte.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť