The God Father
Zdroj: Wikipedia.org, herec z filmu The God Father
História, Jednohubky, Zaujímavosti

Cosa Nostra: odkiaľ sa vzala jedna z najväčších mafiánskych skupín na svete?

Mnohí poznajú praktiky mafie našťastie iba z filmov či novinových článkov. Sicílska mafia, nazývaná aj Cosa Nostra je hierarchicky štruktúrovaná organizácia zločincov, ktorá pôvodne pôsobila len na talianskej Sicílii a tvoria ju klany alebo rodiny, ktoré sa zapájajú do rôznych nelegálnych aktivít ako je vydieranie ľudí, pašovanie či hazard.  No dnes ide už o medzinárodnú zločineckú organizáciu. Vďaka Tommasovi Buscettovi, ktorý je bývalým členom tejto organizácie, sa podarilo nahliadnuť do systému jej fungovania a štruktúry. Podľa jeho svedectva má každý klan právo operovať v určitej konkrétnej oblasti, čo iné klany rešpektujú. Všetky tieto klany vedie na rok zvolený boss mafie za asistencie svojho poručíka a k dispozícii má aj poradcu, ktorý je volený, aby poskytoval neutrálny pohľad na aktivity klanu a aby dohliadal na vedenie.

Ako sa mafia na Sicílii vôbec zrodila?

Z pohľadu odborníkov vznikla mafia v Taliansku v 19. storočí, kedy došlo k jeho zjednoteniu. Pôvodní členovia mafie boli muži z mnohých malých súkromných armád, ktorých si najímali neprítomní majitelia pozemkov, aby im chránili majetky pred zlodejmi v bezprávnych podmienkach, ktoré na Sicílie panovali. Títo pôvodne najatí ochrancovia pôdy sa však obrátili proti samotným vlastníkom pôdy a začali od nich vymáhať peniaze za ochranu ich úrody.

Tommas Buscett

Zdroj: Wikipedia.org (Public domain), Tommaso Buscetta

Prvýkrát zasiahol štát do fungovania mafiánskeho zoskupenia v roku 1925, keď Mussolini vymenoval za nového prefekta mesta Palermo Cesareho Moriho, ktorého muži až do roku 1929 terorizovali mestá, v ktorých mafia pôsobila. Dovtedy fašisti pozatýkali viac ako 11 000 ľudí, no mnohí mafiáni utiekli do Spojených štátov, kde vytvorili odnož organizácie Cosa Nostra.

V roku 1943 však vtrhli na územie Sicílie spojenecké sily, ktoré z väzenia prepustili mafiánskych väzňov, ktorých označili ako obete fašistického režimu. Mafiáni sa rýchlo prispôsobili novej situácii a všetku pozornosť venovali obchodu a priemyslu, kde ovládli najmä stavebný sektor. Pašovaním cigariet si začali slušne plniť vrecká, čo ústilo do násilností a bojov o to, kto tento dopyt pokryje čo najviac. Roky 1962 a 1963 boli v Palerme známe ako Prvá vojna s mafiou, ktorá vyvrcholila smrťou siedmich dôstojníkov zákona.

Šéf rodiny Corleone Luciano Leggio chcel v 70. rokoch ovládnuť mafiu, no až jeho nástupca Salvatore Riina sa stal skutočným prvým bossom mafie. Počas pôsobenia Riina dochádzalo k zabíjaniu sudcov či prokurátorov a pripisovaných mu bolo až 150 vrážd, píše Britannica.com.

Ako je na tom sicílska mafia dnes?

Po smrti Riina nemal nikto dostatok právomocí, aby zaujal jeho miesto, pretože mladší zločinci nemali rovnakú autoritu ako ich predchodcovia.

„Riina formálne zostal šéfom sicílskej mafie až do dňa, keď zomrel,“ hovorí Sergio Lari, ktorý je bývalým prokurátorom proti mafii a hlavným vyšetrovateľom vrážd sudcu Falconeho a prokuratóra Borsellina.

Za súčasného šéfa mafiánskej organizácie bol považovaný Matteo Messina Denaro, ktorý sa pred políciou skrýval úspešne celých 30 rokov až do jeho zatknutia v januári 2023, informuje reuters.com.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť