Nezaradené

Desiatka faktov a zaujímavostí o vojne v Iraku, ktoré ste doteraz možno nepočuli

Vojna patrí k ľudstvu už odjakživa. Obdobie mieru na Zemi, kedy by nebol zaznamenaný žiadny konflikt, sa v histórii vyskytlo naposledy pred našim letopočtom. Vojna ľudstvu síce prináša technické inovácie, ale za cenu brutálnych činov. Pozrime sa na zaujímavosti o jednom zo zbytočných konfliktov 21. storočia.

1

Súhlasíte s vojnou páni?

Štúdia z roku 2005 ukázala, že páni, ktorí sa boja o veľkosť svojej mužnosti, sa dajú rozpoznať na základe správania a názorov. Tri hlavné spoznávacie znaky pri tom boli, že si kupovali veľké autá, podporovali vojnu v Iraku a prejavovali aj znaky homofóbie.

Foto: pixabay.com

2

Centík ku centíku a… hups

Týždeň pred začiatkom tejto vojny, Tim Russert (novinár) publikoval článok o predpokladaných nákladoch na vojnu. Predom vyčíslená suma bola 80 miliárd dolárov. Tim debatoval o tom, že výdaje by sa mohli vyšplhať až na 100 miliárd. Finálna suma presiahla 3500%-ný nárast, a pohybuje sa niekde v rozmedzí 3,2 až 4 bilióna dolárov (10¹²).

3

Keď sa nedarí

Americká armáda sa pokúsila nasadiť sliepky, aby slúžili ako detektory chemických zbraní. Celý projekt niesol názov Kuwaiti Field Chicken (KFC – kuvajtské poľné kurča). Stroskotal však, pretože 41 zo 43 sliepok umrelo do týždňa po privezení.

4

Jasne vyjadrený názor

15. februára 2003 sa konal najväčší protest v histórii. Vo vyše 600 mestách protestovalo viac než 10 miliónov ľudí proti vojne.

Foto: kickassfacts.com

5

Alternatívy existujú vždy

Suma, ktorú USA zaplatilo za túto vojnu (bod č.2) je dosť vysoká na to, aby sa za ňu dokázali postaviť vodovodné potrubia pre každú dedinu a každého človeka na svete.

6

Rozvoj počas vojny

Po roku 2003, aj za vojny, mal Irak najvyššie HDP na svete. Prekonal dokonca aj ázijské tigre na čele s Čínou.

7

„Zomrieť za vlasť“

Prvý američan, ktorý v tejto vojne zomrel, bol nelegálny imigrant z Guatemaly. Pochádzal z námorných síl a volal sa Jose Gutierrez. Mal 22 rokov, a zabili ho spolubojovníci krycou paľbou. Po smrti dostal americké občianstvo.

8

Kam sa len podeli?

Americká vláda poslala do Iraku 12 miliárd dolárov v hotovosti. Tie sa v bojovej zóne vyparili bez stopy. Je to najväčšia suma, akú kedy v hotovosti prepravoval federálny rezervný systém.

Foto: pexels.com

9

Úspešný pokus o náhradu

Armáda mala miesto kovových známok papierové pogy. Boli omnoho ľahšie na prepravu, a tak sa tento nápad ujal a zachoval aj počas vojny v Afganistane.

10

Ak nemáte čo čítať

Existuje kniha, ktorá má 12 častí, a pozostáva iba z úprav článku (úprav na Wikipédii) o vojne v Iraku .

zdroj: kickassfacts.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť