huba ovlada mravca_titulka
Nezaradené, Veda a technika, Zvieratá

Desivá príroda: Parazitická huba, ktorá ovláda mŕtvych mravcov

Určite už každý videl drámu na tému zombie: Vedci vytvoria vírus, ktorý zabíja a ovláda ľudí. Bezduché telá naplnia ulice, zabíjajúc a premieňajúc všetko žívé na ďalších zombie.

Ale vedeli ste, že zombie naozaj existujú? Príroda tento mechanizmus pozná už dlho, my sme ho objavili pomerne nedávno. Nejedná sa ale o vírus, ide o huby rodu Cordyceps. Táto huba sa vyskytuje najme v Južnej Amerike, no najnovšie je zaznamenaný nový druh zombie huby už aj v Severnej Amerike. Predpokladá sa, že podobné huby môžu na svoj objav čakať aj na iných miestach planéty.

Huba dokáže mravca infikovať a riadiť. Neovláda síce všetky jeho biologické funkcie, ale riadi jeho pohyb, viac na svoje šírenie ani nepotrebuje. Keď dôjde k správnemu infikovaniu, huba najprv zaútočí na nervový systém. Prevezme kontrolu nad ešte živým mravcom a vedie ho na vysoké miesto, odkiaľ budú mať spóry najväčší predpoklad nakaziť čo najviac nových mravcov. Až je mravec na vhodnom mieste, huba mravca zabije, vypustí do jeho mozgu chemikáliu, ktorá mozog mravca donúti aby sa zahryzol do vetvičky. Tak bude mať huba istotu, že mŕtvola mravca bude pevne prichitená a mravec aj s hubou nespadne.

Nasleduje rýchly rast huby, pozorovateľný na zrýchlených záberoch. Mravcovi priamo z mozgu vyrastie hríbik, plný nových spórov, pripravených infikovať nových nositeľov.

Charissa de Bekkerová sa venuje výskumu konkrétnemu druhu “zombie-huby” Ophiocordyceps unilateralis sensu lato. Zistila, že huba je univerzálny zabiják, ale na “zombíka” nedokáže premeniť ľubovoľný hmyz, dokonca ani ľubovolného mravca. Evolúcia ju prispôsobila konkrétne na mozog istého druhu z rodu Componotus. Huba dokonca dokáže rozoznať či je v “správnej hlave” a pokiaľ mozog nepozná, ani sa nepokúša produkovať chémiu, potrebnú na jeho ovládanie. Dve základné látky, ktoré pri tom huba využíva sú kyselina guanobutyrová (GBA) a sfingozín.

Hubu a jej talent objavila Kim Flemingová, ktorá na objav prišla počas fotografovania hmyzu. Všimla si, že na niektorých mŕtvych jedincoch vyrastá „hrýb“ presne z časti medzi hlavou a hrudným pancierom. Momentálne okolo huby prebieha viacero výskumov, a chémia, ktorú huba používa na riadenie mozgu mravca sa už dokonca používa v niektorých liekoch. Odolajú vedci pokušeniu pokúsiť sa o výrobu reálnej zombie nákazy?

Zdroj: BBC, BMC Evolutionary Biology Autor: Alfonz Hraška

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť