Zdroj: Public domain (snímka z filmu Hammer Horror)
História, Osobnosti, Zaujímavosti

Drakula ako upír bol iba výplodom fantázie. Vlad III. však existoval a bol omnoho krutejší ako jeho knižná verzia

Asi len málokomu je postava legendárneho upíra Drakulu neznáma. Táto románová postava vznikla z pera írskeho autor Brama Stokera v 1897 a inšpirovala mnohých iných k nakrúteniu hororových filmov či iných príbehov o upíroch. V skutočnosti sa Stokerov príbeh o Drakulovi inšpiroval reálnou historickou postavou panovníka Vlada III. Drakulu.

drakula kniha

Zdroj: Public domain

Vlad III. sa narodil v roku 1431 v Transylvánii ako syn vládcu Valšska Vlada II.  Drakulu. Vlad II dostal priezvisko Drakul po uvedení do kresťanského vojenského Rádu draka. Sedmohradsko a Valašsko ležiace na území medzi kresťanskou Európou a moslimskými krajinami Osmanskej ríše boli často dejiskom krvavých bitiek. V roku 1442 bol Vlad II. povolaný na diplomatické stretnutie so sultánom Muradom II., kam priviedol aj svojich dvoch synov Vlada III. a Radu. Stretnutie sa ale zvrtlo a všetci traja padli do zajatia. Vlada II. prepustili za to, že sa vzdal svojich dvoch synov. Tí ostali v osmanskom zajatí až do ich oslobodenia, ktoré prišlo krátko po smrti otca, ktorého zvrhli a zabili miestni bojovníci bojari vo Valašsku v roku 1447. V roku 1453 padlo mesto Konštantínopol do rúk Osmanov, čo bolo hrozbou pre celú Európu a Vlad III. bol poverený obranou Valašska pred inváziou, ktorej sa mu podarilo zabrániť, píše portál nbcnews.com.

Vlad III. Drakula získal prezývku Napichávač viac ako oprávnene

Aby si Vlad III. ako nové knieža Valašska získal autoritu a rešpekt, povolal bojarov na banket do svojej usadlosti, kde sa namiesto hostiny dočkali napichnutia na kôl. Napichnutie na kôl bolo mimoriadne krutým spôsobom, ako zlikvidovať nepriateľa. Ako napichovací nástroj sa použila drevená alebo kovová tyč alebo kôl, ktoré sa vsunuli do tela obete buď spredu dozadu, alebo vertikálne cez konečník alebo vagínu a výstupným bodom bola oblasť krku, úst či ramien. Aby sa obeti spôsobila bolesť ešte väčšia, bol kôl zaoblený, aby tak nedošlo k poškodeniu vnútorných orgánov. Stĺp bol potom zvislo zdvihnutý, aby bolo umučenie nešťastníka všetkým na očiach. Smrť prichádzala vo veľkých mukoch iba pomaly a mohlo trvať celé hodiny či dokonca dni, kým nabodnutá osoba zomrela.

napichovanie na kol

Zdroj: Public domain

Aj keď sa hovorí, že Vlad III. priniesol do Valašska poriadok, jeho vláda bola obzvlášť krutá. Osmanskí Turci boli v roku 1459 vyslaní ako súčasť diplomatickej skupiny k Vladovi III. a počas prijatia si odmietli zložiť klobúky s odvolaním sa na náboženský zvyk. Knieža ich pochválil za ich lojálnosť k náboženstvu a prisľúbil im, že ich klobúky zostanú navždy na ich hlavách, čo docielil tým, že ich napichol na kôl a k lebke pribil aj ich klobúky. Odhaduje sa, že Vlad III. môže mať na svedomí až 80 000 obetí napichnutých na kôl. Pohľad na tisíce rozkladajúcich sa tiel, ktoré vrany rozoberali na kusy bol dostatočne odpudivý aj pre invazívneho osmanského sultána Mehmeda II., ktorý sa radšej utiahol do Konštantínopolu. V roku 1476 počas ďalšej osmanskej bitky bol Vlad III. zabitý a sťatý a jeho hlava bola doručená Mehmedovi II. ako trofej.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť