energeticky napoj
Nezaradené, Zaujímavosti

Energetické nápoje: Pravda alebo lož?

Energetické nápoje sú horúca téma. Tieto plechovky údajne oplývajú energiou a môžete ich nájsť na pultoch, všetkých známych reťazcov. Poskytujú vám však skutočne energiu alebo sa jedná len o marketingový ťah?

Energetické nápoje vám skutočne dodajú energiu. Väčšina tejto energie pochádza z dvoch hlavných zložiek. Sú nimi cukor a kofeín. Klasický energetický nápoj môže obsahovať až 80 miligramov kofeínu (čo je asi toľko, čo obsahuje šálka kávy – pozn. redaktora). Podľa výskumov z roku 2006 bolo zistené, že 360 obyčajnej Coca-Coly mililitrov obsahuje 18 – 48 miligramov kofeínu. Ako sa teda energetické nápoje líšia od nápojov pre športovcov či koly? Kola je predovšetkým zmes vody, cukru a aróm. Napriek tomu že obsahuje aj určitý podiel kofeínu. Vôbec však nie v množstve, ktoré by vám pre vás bolo nejakým prínosom. Nápoje pre športovcov sú určené najmä k doplneniu tekutín pri záťaži. Kofeín neobsahujú vo väčšine prípadov vôbec. Zvyčajne obsahujú vodu, elektrolyty a cukor. Energetické nápoje naopak obsahujú vysoký podiel cukru a kofeínu. Výrobcovia tvrdia, že vám dodajú potrebnú energiu. Je to však skutočne tak? Dozviete sa nižšie.

Energetické nápoje sa stali v Ázii obľúbenými ešte oveľa skôr, než sa do USA vôbec dostali. V roku 1962 japonská spoločnosť Taischo® vyrobila svoj drink Lipovitan D Drink™.   Ten bol určený k tomu, aby zamestnanci veľkých koncernov dokázali pracovať aj dlho do noci. Obsahoval taurín, zložku nachádzajúcu sa aj v dnešných energetických nápojoch. V roku 1980 sa v USA začal vyrábať nápoj s názvom Jolt Cola™. Jednalo sa vlastne len o kolu s pridaným cukrom a kofeínom. Vďaka médiám sa však rýchlo stal hitom univerzít. Rakúsky obchodník menom Dietrich Mateschitz sa v roku 1984 rozhodol vydať na služobnú cestu do Ázie. Spolu s dvoma thajskými partnermi vtedy založili spoločnosť Red Bull GmbH, s myšlienkou mierenou najmä na mladých európanov. Na trh sa tak dostal najznámejší energetický nápoj histórie – Red Bull™.

Čo vlastne energetické nápoje obsahujú? Pozrieme sa na to:

Efedrín – Ide o zložku stimulujúcu centrálny, nervový systém a odstraňujúcu únavu. Podľa lekárov pomáha pri liečbe astmy a nízkeho tlaku. Medzinárodný olympijský výbor ho však napriek tomu zaradil na listinu zakázaných látok.

Taurín – Ide o prirodzenú aminokyselinu produkovanú ľudským telom. Pomáha regulovať tep srdca a svalové kontrakcie. Odborníci si nie sú istý, aký vplyv má táto látka na človeka. Povesť, že táto látka pochádza z býčích semenníkov je klamstvo.

Ženšen – Ide o koreň rastliny, ktorá má liečivé vlastnosti. Hlavným je zníženie stresu a zvýšenie hladiny energie.

B-Vitamíny – Ide o skupinu vitamínov, ktoré napomáhajú procesom premeny cukru na energiu.

Semeno guarany – Ide o stimulant pochádzajúci z kríka pôvodom z Venezuely a Brazílie.

Karnitín – Ide o aminokyselinu, ktorá napomáha premene tukov.

Kreatín – Ide o organickú kyselinu, ktorá pomáha dodávať energiu pre svalové kontrakcie. Do väčšiny nových nápojov sa však nepridáva, nakoľko bolo zistené, že je čiastočne kontra-produktívna voči taurínu.

Aj keď výrobcovia tvrdia, že ich nápoje môžu zvýšiť vašu energiu, veľa odborníkov nesúhlasí. Akékoľvek účinky ktoré sa dostavia, sú výsledkom pridaného cukru a kofeínu. Kofeín blokuje v mozgu činnosť adenozínu. Ide o chemickú látku podieľajúcu sa na kvalitnom spánku. Pre nedostatok tejto látky začne telo reagovať, ako pri nedostatku spánku. Začne do tela vypúšťať adrenalín.

Energetické nápoje sú vo všeobecnosti bezpečné. Ako pri všetkom však platí: Užívajte s mierou. Kofeín je totiž stimulant. Vďaka tomu vám môže privodiť až zástavu srdca. Vo vyšších dávkach totiž negatívne ovplyvňuje srdcovú činnosť. Je tiež diuretikum. To znamená, že obličky odoberajú do moču aj tekutiny, ktoré by odoberať nemali. Postihnúť vás tak môže aj nepríjemná dehydratácia. Veľa ľudí tiež kombinuje energetické nápoje s alkoholom. Ten je však naopak upokojujúci. Vaše telo tak nevie, ako sa má chovať a umrieť môžete nakoniec pokojne aj na šok.

Ak si myslíte, že všetky energetické nápoje sú povolené, mýlite sa. Vo Francúzsku bol v roku 2000 zakázaný nápoj Red-Bull™ po tom, čo bol spájaný so smrťou mladého športovca. Francúzske zákona od tej doby určujú povolené množstvo kofeínu v nápojoch. Red-Bull™ však túto hranicu prekračuje. Po jeho vzore tak urobili aj Dánsko a Nórsko. Kanada napríklad vyžaduje upozornenie na etikete.

Konečný verdikt teda znie: Lož! Energetické nápoje skutočne podľa dostupných dôkazov pracujú najmä s placebo efektom. Ich konzumácia vám teda nepomôže o nič viac, než ranná šálka kávy. 

Text: Jozef Kotrý

Námet: Roland Hučka

Preklad: Tomáš Záhradskovský

Zdroj: HowStuffWorks.com

Zdroj multimediálnych súborov: Amazon.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť