chlad alergia na chlad
Ľudské telo, Zaujímavosti

Existuje alergia na chlad, alebo ide len o mýtus?

V posledných dňoch na nás udrela zima v plnej paráde. Naprieč mnohými kútmi našej krajiny je snehu po kolená, zatiaľ čo v ďalších kútoch je tuhý mráz. Pre mnohých z nás je toto obdobie čarovné, no časť ľudí môže pociťovať aj bolesť. Nehovoríme teraz ale len o chlade ako takom, ktorý môže spôsobiť studené prsty na nohách a rukách, ale o alergickej reakcii na mrazivé počasie.

Môže byť človek alergický na chlad?

Áno, na chlad môžeme byť alergickí, píše portál univerzity University Hospital. Táto alergia sa volá „cold urticaria“, teda studená žihľavka. Ľudia, ktorí ňou trpia, môžu pociťovať svrbivú žihľavku, začervenanie a opuch, keď sa ich pokožka zahreje po vystavení nízkym teplotám. No môže sa objaviť aj potom, len čo zjeme alebo vypijeme niečo studené.

„Studená žihľavka je porucha veľkých červených škvŕn nazývaných žihľavka (urtikária), ktoré sa tvoria na koži po vystavení chladovému stimulu.“

Ako vysvetľuje portál, tak najbežnejšia forma studenej žihľavky sa objaví po vystavení kože chladu, pričom často zmizne bez zjavného dôvodu. Najčastejšie s objaví a po 10-minútách zmizne, no môže trvať i niekoľko hodín, vysvetľuje špecialistka na detskú alergiu a imunológiu Eli Silver.

„Studená žihľavka je chronické, reaktívne ochorenie kože. Je to pravdepodobne najbežnejšia forma fyzickej žihľavky (žihľavky). Hlavné príznaky môžu zahŕňať abnormálne sčervenanie kože (erytém), žihľavku a svrbenie po vystavení pokožky nízkym teplotám.“

Najčastejšie sa táto žihľavka objavuje v záhyboch, kde môže koža i prasknúť. Táto forma alergie sa lieči vyhýbaním sa vystavovaniu pokožky nízkym teplotám a užívaním antihistaminík, keď sa vystaveniu chladu nedá vyhnúť, alebo keď sa objavia príznaky. Zároveň treba uviesť, že tento stav je bežnejší u žien ako u mužov, pričom je bežnejší u mladých dospelých (hoci sa s tým môžu stretnúť ľudia v akomkoľvek veku).

Alergia na chlad nie je zatiaľ dobre pochopená

Ďalej treba podotknúť, že príčina bežnej formy studenej žihľavky nie je dobre pochopená. Tento stav spôsobuje, keď chlad spôsobí aktiváciu žírnych buniek a uvoľnenie histamínu spolu s inými zápalovými mediátormi. Vedci ale stále nevedia, prečo chlad ovplyvňuje tento typ buniek.

Alergia na chlad môže byť získaná alebo dedičná. Zatiaľ čo získaná žihľavka sa prejaví do pár minút a zmizne pomerne rýchlo (najčastejšie do jednej až dvoch hodín), tak dedičná sa môže objaviť v rozpätí 24 až 48 hodín potom, ako sme vystavení chladu, a trvať môže až do dvoch dní!

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť