porovnanie plux fajciar marihuany a fajciar tabaku_2
Zdroj: uottawa.ca
Veda a technika

Fajčiari marihuany vykazujú vyššiu mieru emfyzému v porovnaní s fajčiarmi tabaku, ukazuje štúdia

Vo väčšine krajín je marihuana od 30. rokov minulého storočia zakázaná, hoci v uplynulých rokoch došlo vo významnej miere k jej dekriminalizácii.  Legálnou sa stala napríklad v Kanade. Stalo sa tak ešte v roku 2018. To je aj jeden z dôvodov, prečo sa vedci z University of Ottawa a The Ottawa Hospital vo svojej novej vedeckej práci opýtali: „Ako vyzerá inhalácia marihuany na CT? Vedel by som rozoznať, či bol niekto fajčiarom marihuany, líši sa to od cigaretového dymu?“.

Marihuana nie je tak neškodnou, ako sa hovorí

Vedci prišli k záveru, že fajčiari marihuany majú vyššiu mieru emfyzému (pozn. redakcie: ide o trvalé, abnormálne rozšírenie dýchacích ciest spojené s poškodením pľúcneho tkaniva) a ochorení dýchacích ciest v porovnaní s fajčiarmi tabaku.

Výskumníci k tomu záveru došli potom, ako urobili vyšetrenie hrudníka 56 fajčiarov marihuany, 57 nefajčiarov a 33 fajčiarov, ktorí fajčili iba tabak v rokoch 2005 až 2020. Zistili vyššiu mieru paraseptálneho emfyzému a zápalových zmien dýchacích ciest u fajčiarov marihuany.

„Na tejto štúdii je jedinečné to, že doteraz neexistovalo nič, čo by porovnávalo výsledky CT fajčiarov tabaku a fajčiarov marihuany. V skutočnosti je v prípade marihuany nedostatok CT výskumu, pravdepodobne preto, že v mnohých častiach sveta a v mnohých štátoch USA je stále nelegálna, a preto si myslím, že sme boli prví, ktorí urobili takýto projekt.“, hovorí Giselle Revah, rádiológička The Ottawa Hospital a odborná asistentka na lekárskej fakulte, kde sa výskum uskutočnil.

porovnanie plux fajciar marihuany a fajciar tabaku_2

Zdroj: uottawa.ca. Emfyzém pľúc u (A, B) marihuany, (C, D) fajčiarov tabaku. (A) Axiálne + (B) koronálne CT snímky u mužov (44) fajčiarov marihuany ukazujú paraseptálny emfyzém v bilaterálnych horných lalokoch. (C) Axiálne + (D) koronálne CT snímky u žien (66) fajčiarok tabaku…

Vedci si ale uvedomujú, že vzorka, na ktorej sledovali zmeny na pľúcnom tkanive, je pomerne malá. Preto hovoria, že potrebujú robustnejšie štúdie s väčším počtom pacientov, aby ich výsledky potvrdili. No napriek tomu, štúdia naznačuje, že fajčenie marihuany môže mať v porovnaní s fajčením tabaku, výraznejší dopad na pľúca, než sme si doposiaľ mysleli.

„Zistili sme súvislosť medzi fajčením marihuany a poškodením malých aj veľkých dýchacích ciest,“ uviedla výskumníčka. „Stále potrebujeme ďalší výskum, než budeme môcť ovplyvniť zmenu politiky. Potrebujeme väčšie, robustnejšie prospektívne štúdie s väčším počtom pacientov, aby sme to potvrdili.“

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť