Nezaradené

FOTO: Vedeli ste, že na juhu Slovenska máme kamenné more a kamenný vodopád?

Poznáte hrad Šomoška, ktorý leží pri obci Šiatorská Bukovinka na hraniciach s Maďarskom? Ak áno, možno vám netreba predstavovať prírodnú turistickú atrakciu, ktorú vidia návštevníci tohto hradu. Ide o takzvaný kamenný vodopád a kamenné more, ktoré pokojne môžeme priradiť k divom Slovenska.

Unikátny čadičovo-kamenný útvar je výsledkom tuhnutia lávy, ktorá sa asi pred štyrmi miliónmi rokov vyliala z aktívnej sopky ležiacej v Cerovej vrchovine. Slovo unikátny je namieste. Približne 9-metrový vodopád tvoria päť- až šesťboké ohnuté čadičové stĺpy. Práve ich zahnutý tvar ho radí k európskym unikátom.

img: kamnavikend.eu

img: kamnavikend.eu

Ešte predtým, než uvidíte kamenný vodopád, vám jeho blízkosť „ohlási“ takzvané kamenné more. To vzniklo práve zo spomenutých päť- až šesťbokých stĺpov. Zvetrávaním a pôsobením zamrznutej vody v puklinách dochádzalo k ich rozpadu a tým vznikla netradičná plocha s rozlohou 100×40 metrov pokrytá kameňmi. Prírodné dielo bolo pred ľuďmi ukryté až do 14. storočia. Vtedy vodopád odhalili pri ťažbe surovín na stavbu hradu.

img: kamnavikend.eu

img: kamnavikend.eu

Kamenná atrakcia leží na území Národnej prírodnej rezervácie Šomoška a dá sa k nej dostať pomocou náučného chodníka, ktorý smeruje až na hrad. Ten postavil rod Kačičovcov začiatkom 14. storočia. Podľa jednej legendy kráľ Belo IV. po nešťastnej porážke pri Muhi puste utekal so svojou družinou až našli útočisko na mohutnej čadičovej skale. Kráľ tam strávil noc a ráno sa zaprisahal, že na vrchu postaví hrad, ktorý ochráni okolie pred nepriateľmi.

img: podmevon.sk/Saška a Rasťo Weberovci

 img: Titulná foto – via kamnavikend.eu

.src1, .src2, .src3

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť