Hudba a mozog
Ľudské telo, Veda a technika

10 dôležitých vecí, ktoré by ste mali vedieť o spomínaní a zabúdaní

Viete, ako to funguje?

1. Môžeme si pamätať dôležité veci a udalosti len preto, že zabúdame na všetky zbytočné

Mozog je jediný „rozhodca“ pokiaľ ide o zapamätanie a zabúdanie. Práve on rozhoduje, aké informácie sú dôležité a kde ich uložiť. Určite si zapamätáte vás ​​svadobný deň alebo nejaký stresujúci zážitok a už nikdy sa nezbavíte týchto spomienok. Avšak, ľahko zabúdame na každodenné, nudné udalosti alebo rutinné činnosti. Hovorí sa tomu „gumový efekt“.

2. Svoj ​​mozog môžete donútiť si niečo zapamätať

Náš mozog sa snaží chrániť nás od všetkých zbytočných informácií. Ak by sme si mali spomenúť na všetky veci, ktoré sa nám stali počas dňa asi by sme sa zbláznili. No ak si naozaj chcete niečo zapamätať, môžete si skúsiť opakovať danú situáciu alebo udalosť v hlave tak, ako keby ste ju hovorili niekomu inému. Je to skvelý trik, ako váš mozog presvedčíte o tom, že táto epizóda života je pre vás dôležitá.

3. Môžete vedieť nejaké informácie bez toho, aby ste o nich vedeli

Pacient, ktorý trpel amnéziou dostal zoznam slov na zapamätanie. Po niekoľkých pokusoch si ich však stále nepamätal. Potom dostal zoznam viet, v ktorých chýbali práve slová, ktoré sa predtým učil a test zvládol! Náš mozog si pamätá veci a my si to ani nevšimneme. Kedykoľvek budete potrebovať určité informácie, môžno budete prekvapení, že tam niekde skutočne sú.

4. Mozog pripojí nové informácie, ktoré súvisia so skúsenosťami z minulosti

Náš mozog neustále spája celkom novú informáciu k skúsenostiam z minulosti. Tento jav si vôbec nevšímame. Popremýšľajte o tom, kedy ste naposledy čítali knihu alebo sa pozerali televíziu. Keď ste videli novú herečku, okamžite ste sa snažili spomenúť, či ste ju niekde predtým videli. Aj keď zažijete nejakú situáciu, často si hneď spomeniete na nejakú z minulosti, ktorá jej bola podobná.

5. Ak je pre vás niečo ťažké na zapamätanie, použite obrázky

Je to skvelá technika, transformujte potrebné informácie do vizuálnej podoby.

6. Ak sa snažíte zapamätať si niečo dôležité, všetko okolo stíšte

Všetky okolité zvuky, dokonca aj tie príjemné, rušia váš mozog od získavania informácií, ktoré potrebujete práve teraz. V takýchto situáciách si váš mozog nie je istý, či je potrebné pamätať si aj tieto zvuky alebo získať nejaké konkrétne nové informácie. Takže, ak si chcete zapamätať niečo dôležité, uistite sa, že ste sami a v absolútnom tichu.

7. Mozog ukladá informácie lepšie, ak ste predtým jedli alebo ste v strese

Najmä sladké zdravé raňajky alebo výdatný obed, ktorý nezaťaží telo, ale povzbudí myseľ aktivuje zapamätanie vecí. Rovnaký účinok vraj môže byť vyvolaný stresom. Emocionálne a stresujúce situácie sú spúšťače pre proces zapamätávania.

8. Ak sa v priebehu života venujete skôr duševnej práci ako fyzickej, máte väčšiu šancu, že vaša pamäť zostane navždy mladá

Výskumníci hovoria, že univerzitní profesori si môžu ľahko spomenúť na konkrétny bod zo svojich prednášok, aj keď sú v dôchodku. Naopak ľudia, ktorí sa zaoberajú fyzickou prácou majú problém pamätať si veci, keď sú starší. Všeobecne je však najpodstatnejšie mozog neustále niečím zaťažovať a cvičiť ho. Napríklad učením cudzích jazykov a podobne.

9. Slová a čísla si môžete zapamätať aj pomocou zvuku

Rakúsky lingvista a prekladateľ, Hans Eberstark, sa sústredil sa na to, ako slovo znie, nie ako je napísané. Kedysi recitoval 11 944 po sebe idúcich číslic pí z pamäte.

10. Stav ťažkej depresie a stres môže zničiť pamäť a mozog

Stres a smútok ničia celý náš organizmus vrátane mozgu a našej pamäte.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť