Nezaradené

10 faktov o Zemi, o ktorých počul naozaj málokto

Stále sa učíme, a objavujeme niečo nové. Inak to nie je ani v prípade našej Zeme, ktorú nepoznáme ani zďaleka nepoznáme tak, ako by sme možno mali. Preto prinášame 10 faktov spojených s našou planétou, ktoré sú možno mnohým z vás neznáme. Ak vás zaujali, s jednoduchou angličtinou si môžete pozrieť video, kde sa k téme doziete viac.

1

Podzemný oceán

Hlboko, presnejšie 660 kilometrov pod povrchom, sa nachádza zásoba vody, ktorá by naplnila povrchové oceány viac než 3-krát!
screenshot_1davidjetre.files.wordpress.com

2

Nerovnaká gravitácia

Na fyzike nám síce tvrdili, že Zem tvorí homogénne gravitačné pole. To znamená, že toto pole sa nijako nelíši nech sa v ňom postavíme kam chceme (samozrejme nerátajúc veľké vzdialenosti od Zeme). Avšak, nie je tomu tak. Existujú miesta, ako napríklad Hudson Bay v Kanade, kde je gravitácia menšia. V roku 2009 bol vypustený na obežnú dráhu satelit, ktorý meral gravitačné pole Zeme, a zistil, že sa na rôznych miestach líši.

3

Predĺžujúce sa dni

Pred 620 miliónmi rokov, deň na Zemi trval len 21,9 hodiny! Oceánové prílivy spôsobené gravitáciou Mesiaca a Slnka, pridali ku dňu 1,7 milisekundy každé storočie. Dni sú ale aj skracované, a to mimoriadne silnými Zemetraseniami. Napríklad, to v Japonsku z roku 2011 jednorázovo skrátilo dni o 1,8 milisekundy!

4

Pangea

Superkontinent, ktorý existoval pred 300 miliónmi rokov. Trhať sa začala pred 175 miliónmi rokov. Geológovia však rátajú s tým, že za 250 miliónov rokov by sa mohli kontinenty znovu pospájať a vytvoriť „Pangea Ultima“.
screenshot_2img: flickr.com

5

Teplejšie a teplejšie

Predpokladá sa, že za 1,1 miliardy rokov bude už Slnko žiariť o 10% silnejšie ako teraz. O 4 miliardy rokov bude tak teplo, že sa vyparia oceány a zniknutý skleníkový efekt ohreje povrch až na 400°C! Podľa tejto teórie bude o 7,5 miliardy rokov Zem vyzerať podobne ako Mars teraz. Slnko sa stane červeným obrom a nakoniec pohltí Zem.

6

Modrá?

Existuje astrobiologická hypotéza, podľa ktorej Zem bývala fialová. Usudzujú tak, lebo mikroorganizmy, ktoré žili na planéte, mohli používať iné molekuly(retinal) ako chlorofyl, aby spracovali slnečné žiarenie.

7

Ako vznikol život?

Existuje cez 8,7 milióna známych druhov života, ale nikto presne nevie, ako sa to vlastne začalo. Dokonca sa uvažuje teória, že prvé molekuly schopné replikácie dopadli na Zem spolu s niektorou kométou.

8

Hrboľatá

Zem nie je dokonalá sféra. Pripomína skôr spľaštenú loptičku. To teda znamená, že ak meriame najvyšší vrch od morskej hladiny, je ním bezpochyby Everest. Ak nás však zaujíma vzdialenosť od stredu Zeme, víťazí hora Chimborazo (Andy).
screenshot_1flickr.com

9

Najdlhšie pohorie

Pokiaľ sa pozrieme na najdlhšie pohorie nad hladinou, sú to samozrejme Andy. Avšak existuje takmer 20-krát dlhšie pohorie, ktoré je však z 90% ukryté pod vodou. Jeho dĺžka je 80 000 kilometrov a nazýva sa stredooceánsky chrbát.

10

Geomagnetické obraty

Mnohých z nás prekvapuje že Severný magnetický pól je na Južnom póle planéty a naopak. Ale nebolo tomu tak vždy. Ochladzovanie Zemského jadra spôsobuje nestabilitu magnetického poľa a to sa už v histórii párkrát jednoducho povedané obrátilo!
screenshot_3aos.iacpublishinglabs.com

Ak vás fakty zaujali, pozrite si video, v ktorom nájde k týmto desiatim bodom viac detailov:

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť