Jednohubky

10 dôvodov prečo je japonský vzdelávací systém najlepší na svete

Japonci sú známi vďaka svojej inteligencii, zdraviu, slušnosti a životnému štýlu. Ale prečo je tento národ tak odlišný od zvyšku sveta? Je to vzdelávacím systémom!

1

Hodnoty nad vedomosťami

20161020_vedelisteze_japonskevzdelavanie_01img: Carlos Barria, reuters.com

V japonských školách žiaci nemajú žiadnu skúšku až po štvrtú triedu (zvyčajne vo veku 10 rokov). Majú iba malé testy. Japonci veria, že cieľom prvých troch rokov školy je nesúdiť deti podľa ich vedomostí alebo schopnosti učiť sa, ale naučiť ich slušnému správaniu a rozvíjať ich charakter. Deti sú učené rešpektovať iných ľudí a byť slušný k zvieratám a prírode. Učia sa tiež ako byť veľkorysý, súcitný a empatický. Okrem toho sa deti učia statočnosti, sebakontrole a spravodlivosti.

2

Akademiský rok začína 1 apríla

20161020_vedelisteze_japonskevzdelavanie_02img: seejapan.co.uk

Zatiaľ čo väčšina škôl a univerzít vo svete začínajú akademický rok v septembri alebo októbri, v Japonsku je to práve 1. apríl, ktorý značí začiatok akademického roku a podnikateľského kalendára. Prvý deň v škole často koliduje s tým najkrajším prírodným fenoménom – kvitnutie čerešňových kvetov. Akademický rok je rozdelený do 3 trisemestrov: 1. apríl – 20. júl, 1. september – 26. december a 7. január – 25 marec. Japonskí študenti dostávajú v lete 6 týždňov voľna a 2-týždňové prázdniny v zime a na jar.

3

Na väčšine škôl nezamestnávajú upratovačky alebo školníkov. Študenti sú učení upratovať si školu sami

20161020_vedelisteze_japonskevzdelavanie_03img: emaze.com

V japonských školách musia študenti upratovať triedy, jedálne a dokonca aj toalety vlastnoručne. Sú rozdelení do malých skupín, pričom každá dostane nejakú úlohu, ktoré sa počas roka medzi skupinami striedajú. Japonský vzdelávací systém verí, že požadovaním upratať si po sebe, študentov učí pracovať v skupinách a pomáhať si navzájom. Okrem toho, zametaním, vytieraním a utieraním sa deti učia rešpektovať prácu iných.

4

Školský obed je podávaný ako štandardizované menu a študenti ho jedia v triedach

20161020_vedelisteze_japonskevzdelavanie_04img: treehugger.com

Japonské školy sa snažia uistiť sa najlepšie ako len vedia, že sa ich študenti stravujú zdravo a vyvážene. Na základných a stredných školách je obed podávaný ako štandardizované menu, ktoré je vytvorené nie len kvalifikovanými šéfkuchármi, ale aj odborníkmi na zdravú výživu. Všetci žiaci jedia vo svojich triedach spolu s učiteľom. To pomáha budovať pozitívny vzťah medzi učiteľom a študentom.

5

Pracovné dielne po škole sú v Japonsku veľmi populárne

20161020_vedelisteze_japonskevzdelavanie_05img: novakdjokovicfoundation.org

V snahe dostať sa na dobrú strednú školu, väčšina japonských študentov navštevuje prípravné školy alebo súkromné mimoškolské dielne. Vyučovanie prebieha vo večerných hodinách. Vidieť v neskorých večerných hodinách malé skupinky detí vracajúcich sa z mimoškolských kurzov je v Japonsku bežné. Vyučovanie zvyčajne trvá 8 hodín denne, ale okrem toho sa študenti učia aj cez prázdniny alebo víkendy. Niet teda divu, že študenti v tejto krajine takmer nikdy neopakujú ročník.

6

Mimo tradičných predmetov sa študenti učia aj japonskú kaligrafiu a poéziu

20161020_vedelisteze_japonskevzdelavanie_06img: midwestdojo.com

Japonská kaligrafia, alebo Shodo, zahŕňa namáčanie bambusového štetca do atramentu a písanie hieroglyfov na ryžový papier. Pre Japoncov je Shodo umenie, nie menej populárne než tradičné maľovanie. Na druhej strane, Haiku je forma poézie, ktorá využíva jednoduché výrazy na sprostredkovanie hlbokých emócií. Obe praktiky učia deti rešpektovať vlastnú kultúru a stáročné tradície.

7

Takmer všetci študenti musia nosiť školské uniformy

20161020_vedelisteze_japonskevzdelavanie_07img: japantimes.co.jp

Takmer všetky stredné školy po svojich študentoch požadujú nosenie školských uniforiem. Zatiaľ čo niektoré školy majú svoje vlastné oblečenie, väčšina japonských školských uniforiem pozostáva z chlapčenskej uniformy vojenského štýlu a dievčenskej námorného štýlu. Význam jednotnej politiky uniforiem je odstrániť sociálne bariéry medzi študentami a dostať ich do pracovnej nálady. Okrem toho, nosenie školských uniforiem pomáha medzi deťmi podporovať zmysel pre komunitu.

8

Úroveň školskej dochádzky je okolo 99,99%

20161020_vedelisteze_japonskevzdelavanie_08img: ajari, flickr.com

Pravdepodobne takmer každý z nás si už niekedy blicol. Avšak, japonskí študenti vyučovanie nevynechávajú a dokonca ani nechodia neskoro do školy. Okrem toho, asi 91% študentov uviedlo, že nikdy v živote (alebo len veľmi zriedka) neignorovali to, čo učiteľ počas hodiny rozpráva. Koľko krajín môže toto povedať o svojich žiakoch?

9

Jeden test rozhodne o budúcnosti študentov

20161020_vedelisteze_japonskevzdelavanie_09img: japantimes.co.jp

Na konci strednej školy sa musia študenti zúčastniť veľmi dôležitej skúšky, ktorá rozhodne o ich budúcnosti. Študenti si môžu vybrať jednu vysokú školu, na ktorú chcú ísť. Každá univerzita však má určité požiadavky na výsledok tohto testu. Pokiaľ študent nedosiahne potrebný výsledok, pravdepodobne nejde na žiadnu vysokú školu. Konkurencia je veľmi vysoká – iba 76% absolventov stredných škôl pokračuje vo vzdelávaní. Niet sa čo diviť, že obdobie prípravy na tieto skúšky sa volá „skúškové peklo“.

10

Študentské roky sú tá najlepšia „dovolenka“ v živote

20161020_vedelisteze_japonskevzdelavanie_10img: Chris 73, wikimedia.org

Po tom, čo prejdú „skúškovým peklom“, japonskí študenti si zvyčajne zoberú malú prestávku. V Japonsku je vysoká škola považovaná za najlepšie roky v živote človeka. Japonci občas volajú čas strávený na výške ako „dovolenku“ pred prácou.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť