Nezaradené

10 najpôsobivejších kútov planéty, ktoré turisti nenavštevujú… A to je dobre.

Ostrovy, ktorých docielenie trvá týždne, horské dediny skryté vysoko v oblakoch, vedecké výskumné stanice postavené na večne zamrznutej pôde – existujú miesta, ktoré sú takmer nedotknuté bežnými cestovateľmi.

Tu je 10 najlepších z nich.

1

Obec Gasadalur, Faerské ostrovy

img: via brightside.com

img: via brightside.com

Gasadalur je malá obec s počtom obyvateľov 18 (podľa sčítania ľudu z roku 2002). Až v roku 2004 sa obec stala dostupná autom. Až do tej doby, miestni obyvatelia používali horský chodník, ktorý vystupuje do nadmorskej výšky 400 metrov. Neďaleko obce sa nachádza Bøsdalafossur vodopád, ktorého vody sa rútia do Atlantického oceánu z výšky 30 metrov. Keďže sa obec nachádza na vysokom brehu, ktorý končí strmým útesom, miestni rybári musia použiť buď cestný tunel alebo horský priesmyk, aby sa dostali dole k svojim lodiam.

2

La Rinconada, Peru

 

img: via brightside.me

img: via brightside.me

La Rinconada je malé mestečko v Andách, a je považované za najvyššie položené mesto na Zemi. Je dostupné iba ťažkým nákladným vozidlom alebo pešo po úzkych horských chodníkoch. La Rinconada je v súčasnej dobe uprostred ozajstnej “zlatej horúčky“, pýšiaca sa okolo 250 rudnými baňami, ktoré poskytujú pracovné miesta pre obyvateľov mesta. Niektorí z miestnych obyvateľov súhlasia s návrhom pracovať jeden mesiac bez nároku na odmenu výmenou za to, že na konci si budú môcť zobrať toľko zlata, koľko budú schopní uniesť.

3

McMurdo Station, Antarctica

 

img: via brightside.me

img: via brightside.me

McMurdo je medzinárodná vedecká výskumná stanica, ktorý je považovaná za neoficiálne hlavné mesto Antarktídy. Natrvalo tam pracuje asi 1300 vedcov a dobrovoľníkov. Napriek drsnej klíme, McMurdo má čo ponúknuť, vrátane športovej haly, deväťjamkového golfového ihriska a dokonca aj skleník, ktorý zásobuje stanicu s čerstvou zeleninou a ovocím. V minulosti, sa na McMurdo dalo dostať iba loďou. Cesta bola nebezpečná a trvala veľa mesiacov. S výstavbou pristávacej plochy sa komunikácie s pevninou stali čoraz viac pravidelnými.

4

Dom na ostrove Ellidaey, súostrovie Vestmannaeyjar, Island

 

img: via brightside.me

img: via brightside.me

Tento dom je oprávneným držiteľom titulu najodľahlejšieho obydlia na Zemi. Na tomto vzdialenom ostrove Ellidaey neexistujú žiadne ďalšie domy. Asi pred 300 rokmi, ostrov býval domovom piatich rodín, ktoré sa živili rybolovom, polárnymi kačicami a chovom dobytka. V roku 1930 z Ellidaey odišiel posledný trvalý obyvateľ. Hovorí sa, že posledný dom, ktorý na ostrove zostal je teraz vo vlastníctve slávnej speváčky Björk. V týchto dňoch slúži ako lovecká chata.

5

Illoqortormiut, Grónsko

 

img: via brightside.me

img: via brightside.me

Illoqortormiut je malá lovecká a rybárska dedina, ktorá sa nachádza na východnom pobreží Grónska. Odrezaná od zvyšku sveta tundrou, je považovaná za jednu z najsevernejších osád. Do tejto obce sa dá dostať lietadlom (ktoré tam lieta dvakrát týždenne), vrtuľníkom, alebo člnom (ale ten je počas roka k dispozícii len sporadicky). Illoqortormiut sa môže pochváliť 450 obyvateľmi, ktorí využívajú služby jedného miestneho obchodu s potravinami a jedného historického múzea. Mešťania sa živia lovom ľadových medveďov, veľrýb a halibutov a v poslednej dobe, dokonca aj trochou turizmu.

6

Kerguelen ostrovy, Francúzske južné a antarktické územia

 

img: via brightside.me

img: via brightside.me

Tieto ostrovy sú tiež známe ako opustené ostrovy. Sú prístupné iba z mora (cesta trvá asi mesiac). Ostrovy boli objavené v roku 1772 a slúžil ako zastávka pre loď kapitána Cooka. Pred začiatkom 20. storočia, boli ostrovy územím lovu tuleňov a veľrýb, až kým v danej oblasti tulene a veľryby takmer úplne nevyhynuli. Od roku 1949 sa ostrovy stali miestom vedeckého výskumu a štartom meteorologických rakiet. Dnes ostrovy Kerguelen podporujú veľké kolónie tučniakov, morských vtákov a tuleňov sloních.

7

Pitcairnove ostrovy, britské zámorské územia

 

img: via brightside.me

img: via brightside.me

V roku 1789 nastala vzbura na palube HMS Bounty. Niektorí členovia posádky prišli na breh ostrovov Pitcairn. Dnes majú ostrovy asi 50.000 obyvateľov, z ktorých mnohí sú priamymi potomkami členov HMS Bounty posádky. Cesta na ostrovy trvá asi desať dní a môže byť uskutočnená len po mori.

8

Alert, Kanada

 

img: via birghtside.me

img: via brightside.me

Alert je obec ležiaca 800 km od severného pólu. Je to najsevernejšie trvalo obývané osídlenie na svete. V roku 2005 jej populácia pozostávala z piatich civilistov a asi 70 vojakov. V Alerte trvá zima takmer celý rok. Nekonečné polárne noci sa striedajú s rovnako dlhými polárnymi dňami. Je tam aj letisko, ale kvôli zlým poveternostným podmienkam sú pravidelné lety prakticky nemožné.

9

Motuo County, Čína, Tibetská autonómna oblasť

 

img: via brightside.me

img: via brightside.me

V tibetčine, slovo „motuo“ znamená “skrytý a tajomný lotos.“ Motuo okres je jedným z najmenej prístupných miest v Číne, ktorý sa nachádza v srdci tibetských hôr. Aby ste sa tam dostali musíte prekročiť deväť riek, preliezť niekoľko zasnežených horských vrchov a prejsť niekoľkými lesmi predtým než sa dostanete pred poslednú prekážku – prechod cez kolísavý, 200 metrov dlhý visutý most. Táto oblasť bola dlho uctievaná budhistami. Hovorí sa, že Motuo je chránený posvätnými silami. Čínske úrady sa mnohokrát pokúšali o pripojenie tejto ťažko prístupnej hornatej oblasti k okolitým osadám, ale zakaždým sa stretli s porážkou.

10

Tristan da Cunha, britské zámorské územia

 

img: via brightside.me

img: via brightside.me

Tristan da Cunha je skupina ostrovov známa ako najvzdialenejšie súostrovie na svete. Populácia ostrova je okolo 300 ľudí. Všetci sú potomkovia ôsmich mužov a siedmich žien, ktorí sa usadili na súostroví na začiatku 19. storočia. Ostrovy majú školu, nemocnicu, múzeum a turistickú kanceláriu. Tristan da Cunha je veľmi ťažké navštíviť. Keďže neexistuje pravidelná námorná a vzdušná komunikácia s ostrovom návštevníci  musia čakať na odvoz rybárskymi plavidlami alebo vedeckými expedíciami. Vyčerpávajúca cesta cez búrlivé more môže trvať jeden až tri týždne.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť