Nezaradené

10 Najstráženejších objektov na svete

Každý z vás zaručene pozná legendárnu Oblasť 51. A určite viete o tom, že táto oblasť nie je prvou a ani poslednou oblasťou, ktorá je prísne strážená a za vstup sa zvyčajne platí životom. 

1. Fort Knox

Základňa v štáte Kentucky v USA bola založená v roku 1861, čoskoro však bola opäť opustená. Nachádza sa tu 4500 ton zlata. Za druhej svetovej vojny tu boli uložené aj zásoby zlata z iných krajín, ako napríklad maďarské korunovačné klenoty. Nachádzajú sa tu aj mnohé dokumenty nevyčísliteľnej hodnoty, ako napríklad Americká deklarácia nezávislosti či Magna Charta. Budova sa nachádza vo vojenskom priestore s dokonalými bezpečnostnými opatreniami. Nemá sem prístup nikto nepovolaný a za fotografovanie personálom nasledujú extrémne prísne sankcie. Podzemný sklad cenností je chránený 50 cm pancierom. Vstupné dvere vážia 20 ton a sú odolné voči akémukoľvek typu výbuchu.

2. Area 51

Táto prísne tajná základňa sa nachádza uprostred púšte v Nevade. Nikto sa nemôže dostať do objektu a dokonca aj lietanie nad ním je zakázané. Ide o domov väčšiny konšpiračných teórií týkajúcich sa UFO alebo mimozemšťanov.

3. Federálna Rezervná banka v New Yorku

V tejto budove sa nachádza asi 25 % svetových zásob zlata. Budova je strážená profesionálnymi strelcami a desiatkami kamier či senzorov. 

4. Parkovisko Bold Lane

Táto garáž sa nachádza v Derbyshire v Anglicku. Znie to síce divne, no ide o jeden z najlepšie strážených objektov na svete. Do objektu sa v žiadnom prípade bez svojho parkovacieho lístku nedostanete. Každé parkovacie miesto je strážené detektormi pohybu, teploty a ďalšími bezpečnostnými prvkami. Tieto bezpečnostné prvky povolia prístup len v prípade, že si prídete po auto, a aj na to máte len asi 5 minút aby ste sa dostali. V opačnom prípade sa bezpečnostné prvky opäť uzavrú. V prípade že by v objekte nefungoval nejaký z alarmov, celý objekt sa okamžite prepne do režimu celkového uzamknutia a znemožní prístup dovnútra aj von. 

5. Rieka Tumen

Táto rieka tvorí hranicu medzi Ruskom a Severnou Kóreou a zasahuje aj do Číny. Stačí Vám prejsť kilometer a prejdete všetkými týmito štátmi. Okrem spojnice štátov tvorí toto územie aj raj pre emigrantov. Celé územie je výborne strážené severokórejskými vojakmi. 

6. Kórejská demilitarizovaná zóna

Ide o hranicu oddeľujúcu Severnú a Južnú Kóreu. Je to jedna z najstráženejších hraníc na svete a má 160 km na dĺžku a 2,5 km na šírku. Vysoká miera obrany v okolí celej zóny často nedovoľuje akékoľvek prekročenie. Samotná zóna je z diplomatických dôvodov braná ako prírodná rezervácia.

7. Greenbrier

Tento komplex ukrytý hlboko v lesoch Západnej Virgínie sa rozprestiera na ploche 6500 akrov. V tomto exkluzívnom hotely nájdete vlastné kino, supermarket, malý autodrom a dokonca v podzemí aj vlastný jadrový kryt. V prípade potreby sa podľa plánov Pentagonu (ministerstvo obrany USA – pozn. redaktora) do tohto komplexu presunú všetci členovia amerického kongresu, a tak nie je v komplexe jediný nestrážený vstup. Celý komplex je tiež plne monitorovaný. Bezpečnostné kamery sa tu dokonca nachádzajú aj v sprchách.

8. HavenCo

Ide o medzinárodnú spoločnosť zaoberajúcu sa ponukou webhostingových služieb. Jej sídlo sa však nachádza… na špeciálnej plošine uprostred Stredozemného mora. Neexistuje žiadny spôsob ako sa k tomuto miestu a informáciám v ňom dostať. Prístup sem majú len najvyšší zamestnanci firmy a britská kráľovská rodina. V roku 2008 táto spoločnosť náhle zanikla, no dodnes sa nikto nedozvedel, aké dáta uchovávali servery na tejto plošine. 

9. Cheyenne Mountain

Ide o prevažne žulovú horu nachádzajúcu sa v Colorado Springs v USA. Na tom by nebolo nič zvláštne. Avšak v srdci tejto hory sa nachádza vojenská základňa amerického letectva. Táto základňa zbiera všetky informácie zo satelitov, radarov, či informačných systémov po celej Amerike v reálnom čase. Svojím spôsobom na tejto základni rozhodujú o kompletnom postupe ozbrojených síl. Vzhľadom k tejto skutočnosti je tento objekt prísne strážený. Vstup do objektu je možný len jedným hlavným tunelom. Jednotlivé podlažia aj všetky steny sú zhotovené zo špeciálnych kovových plátov, ktoré sa pri akomkoľvek výbuchu maximálne prehnú a prelomiť ich nie je možné. V komplexe sa okrem toho nachádza niekoľko desiatok ozbrojených príslušnikov U.S. ARMY, ktorí sú v prípade potreby okamžite schopní zasiahnuť. 

10. Vatikánske tajné archívy

Tieto archívy vznikli v roku 1630. Sprístupnenie verejnosti prebehlo až v roku 1881. Vďaka významu cirkvi v stredovekej Európe obsahujú tieto archívy početné záznamy zo všetkých oblastí. Kedysi obsahoval spisov ešte viac, no tento archív bol často plienený, a to naposledy Napoleonom. V komplexe archívov sa však stále nachádza mnoho spisov, ktoré verejnosti nie sú prístupné, a sú pod neustálym dohľadom ozbrojených členov stráže. 

Text: Jozef Kotrý

Zdroj: KickassFacts.com | Zdroj multimediálnych súborov: KickassFacts.com | Úvodná fotografia: Techeblog.com

Jazyková korekcia: Martin Mrázik

Preklad: Tomáš Záhradskovský

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť