Fakty

10 zaujímavostí spojených s ľudským telom a zdravím, ktoré ste pravdepodobne ešte nepočuli #5

Piata časť zaujímavostí o našom tele. Snažíme sa vám priniesť poznatky, ktoré sa v škole alebo v atlase len tak nedozviete. Ako zisťujeme, o našom tele zďaleka nevieme všetko, aj keď nové poznatky denne pribúdajú. Ak ste zmeškali predošlé časti, môžete si ich prezrieť tu.

1

Nie všetci zachránení sú zachránení

Existuje pojem „druhotné utopenie“. Pre vysvetlenie, niečo podobné sa môže stať človeku, ktorý bol veľmi blízko toho, aby sa utopil. Zabiť ho však môže tekutina nahromadená v pľúcach aj o niekoľko hodín neskôr.

2

Stále povolený

Korexit je chemikália, ktorá sa používa na odstránenie následkov pri únikoch ropy. Aj napriek tomu, že sa vie, že je pre ľudí vysoko toxický, nikto sa zatiaľ nepokúsil obmedziť jeho používanie. Spôsobuje napríklad poškodenie pľúc, rôzne typy rakoviny, a ďalšie poškodenia.

Foto: pixabay.com

3

Viditeľne rizikoví jedinci

U vysokých a zároveň chudých mužov existuje najväčšie riziko náhleho kolapsu pľúc. U žiadnej inej skupiny populácie nie je tento jav taký častý.

4

Kurt v pľúcach

Celková plocha alveol v pľúcach priemerného dospelého zdravého jedinca je veľká približne ako tenisový kurt.

5

Tlak vzduchu je dôležitý

Počas „tlačenia na záchode“ nemôžeme dýchať. Naša hrtanová príklopka sa automaticky zavrie, a telo využíva tlak vzduchu, aby pomohlo dostať von nechcené časti potravy.

6

Veľmi tesné prepojenie

Predtým, ako niekto vymyslel prístroj na cirkuláciu krvi medzi srdcom a pľúcami počas operácií, chirurgovia používali takzvanú „krížovú cirkuláciu“. Pacient bol pripojený zvyčajne na obehový systém svojho rodiča. Rodičovské srdce okysličovalo a pumpovalo krv do obidvoch obehových sústav.

Foto: pixabay.com

7

Využitá fyzika

Pri prvom nadýchnutí po narodení dochádza k veľkej zmene tlaku v pľúcach. Tá spôsobuje to, že chlopňa medzi dvoma predsieňami v srdci sa zatvorí, a zároveň navždy zlúči dokopy. Ak sa niečo pokazí, alebo nejde presne ako má, dieťaťu ostáva v srdci otvor. Cez tento otvor sa mieša odkysličená krv z okysličenou. Pred narodením sme ho mali všetci.

8

Neuveriteľné miesta

Ľudské pľúca obsahujú vo svojom vnútri pachové receptory.

9

Nie je voda ako voda

Topenie sa v slanej vode je odlišné od topenia sa v sladkej vode. Trvá dlhšie, a vdýchnutie slanej vody spôsobí, že sa v pľúcach začne hromadiť krv. Topiaci sa človek sa teda utopí vlastnou krvou.

Foto: pixabay.com

10

Darwin v praxi

Štikútanie vzniká vraj ako stále neodstránený evolučný dôsledok toho, že niektorý zvierací predok mal kedysi aj pľúca aj žiabre.

zdroj: kickassfacts.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť