Nezaradené

12 mýtov odhalených, čomu sme o Zemi a vesmíre doteraz verili?

Niektoré tvrdenia sa rokmi tak ustálili, že im už jednoducho veríme. Často sa však za nimi skrýva viac. Akým nepresným mýtom sme doteraz verili?

Slnko je žlté.

Pohľad na popoludňajšie slnko nás môže oklamať. Skutočnosť je taká, že svetlo, ktoré vyžaruje je biele. Hviezda sa javí ako žltá kvôli atmosfére Zeme. Jej plyny svetlo ohýbajú a tak je aj obloha modrá a západy slnka často zlatooranžové.

Sahara je najväčšou púšťou na Zemi.

Nie všetky púšte sú pokryté pieskom a nepanuje v nich neznesiteľné teplo. K tomuto pomenovaniu stačí extrémne sucho a nehostinné podmienky. Tieto kritériá spĺňa Antarktída, ktorá má ročne len veľmi málo zrážok a ešte menej obyvateľov zvieracej ríše. Svojou celkovou rozlohou Saharu značne prevyšuje.

content-1473089485-myth-the-sahara-is-the-biggest-desert-on-earthimg: reuters.com / Deborah Zabarenko

Astrológia dokáže predpovedať budúcnosť.

Znie to až príliš jednoducho, keď niekto povie, že na základe rozloženia planét v deň vášho narodenia vám povie o vás a o vašej budúcnosti. Toto odvetvie v rôznych výskumoch či vedeckým štúdiach pohorelo nejedenkrát a aj tak mu verí takmer polovica našej populácie.

Čínsky múr je jedinou stavbou ľudstva, ktorú vidieť z vesmíru.

To až taká pravda nie je. Záleží na tom odkiaľ sa pozeráte a v akej výške nad Zemou podľa vás už začína vesmír. Z Medzinárodnej vesmírnej stanice totiž uvidíte viac stavieb ako len Veľký čínsky múr, naopak z Mesiaca už neuvidíte nič.

content-1473090706-myth-the-great-wall-of-china-is-the-only-man-made-structure-visible-from-spaceimg: iflscience.com / Matt Barber

Blesk nikdy neudrie do toho istého miesta dvakrát.

Opäť vám musíme povedať, že to tak nie je. Blesk skutočne môže udrieť dvakrát aj do jedného miesta. Napríklad do Empire State Building v New Yorku udrie tak v priemere stokrát za rok.

Vodičom elektriny je voda.

Čistá alebo destilovaná vedie elektrinu len ťažko. Dôvod, pre ktorý nás zasiahne elektrina vo vode je jej obsah minerálov či množstvo špiny.

content-1473090763-myth-lightning-never-strikes-the-same-place-twiceimg: gettyimages.com / Scott Olson

Diamanty pochádzajú z uhlia.

Väčšina diamantov sa netvorí zo stlačeného uhlia, v skutočnosti je to uhlík, ktorý je stlačený a zahrievaný hlboko pod zemou. Uhlie by ste pri kopaní našli už oveľa skôr.

Ľudia si kedysi mysleli, že Zem je plochá.

V raných časoch stredoveku takmer každý učený človek vedel, že Zem je guľatá, nie plochá. Mýt nabral na popularite a medzi ľuďmi sa udomácnil neskôr v 19. storočí, keď sa medzi sebou bili výroky cirkevných predstaviteľov a vedy.

content-1473090992-myth-people-in-the-middle-ages-thought-the-earth-was-flatimg: shutterstock.com

Zem je počas leta najbližšie k Slnku.

Opäť ide len o zaužívané tvrdenie. Počas leta je nám teplejšie kvôli tomu, že Zem je naklonená. Práve toto naklonenie spôsobuje, že nás slnečná energia zasiahne priamo.

Takzvané pásmo asteroidov je veľkým nebezpečenstvom.

Spomínate si na niektoré filmové scény, kde sa hlavní aktéri museli vyhýbať smrteľným prúdom asteroidov? Nuž, sú to len vymyslené predstavy. Toto pásmo je v skutočnosti veľmi osamelým a prázdnym miestom. Ak by ste jeho hmotu zrátali dokopy, tvorila by len 4 % celkovej hmoty nášho Mesiaca. Asteroidy sú od seba totiž veľmi vzdialené a ak sa náhodou zrazia, je to veľká udalosť aj pre celé NASA.

Vo vesmíre je zima.

V určitých miestach vesmíru dokáže teplota klesnúť až na -270 000 °C. To už je naozaj poriadna zima, no nie je to tak úplne všade. V slnečnom svite blízko Zeme sa teplota dokáže vyšplhať až na 120 000 °C. Aj z toho dôvodu majú astronauti na sebe reflektívne biele skafandre.

content-1473091232-myth-the-vacuum-of-space-is-coldimg: gettyimages.com

Existujú len 3 skupenstvá: pevné, kvapalné a plynné.

Mnoho ľudí v súčasnosti zabúda na plazmu. Je ľahké tvrdiť, že pevné skupenstvá majú vo vesmíre bohaté zastúpenie, skutočnosťou však je, že ešte vo väčšej miere sa v tomto priestore nachádza spomínaná plazma. Sú ňou tvorené napríklad hviezdy a aj naše Slnko.

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť